23.1 C

Eurocup: Εκπληκτικό φινάλε στο Μπουντούτσνοστ – Μπούρσασπορ (vids)

Η Μπουντούτσνοστ άργησε πολύ να... θυμηθεί ότι είναι πρωτοπόρος στον όμιλο του Προμηθέα στο Eurocup, όμως το έκανε και έφτασε σε μια επικών διαστάσεων ανατροπή επί της Μπούρσασπορ με το τελικό 83-82 να ικανοποιεί και την ελληνική ομάδα.

Οι Τούρκοι κρατούσαν το ματς στα χέρια τους για τρία δεκάλεπτα, όμως η Μπουντούτσνοστ με σερί 25-9 στο τελευταίο έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή. Ο Ντένις Σίλι με γκολ - φάουλ δαμόρφωσε το τελικό σκορ και ο Ουίλι Ριντ το... κράτησε τελικό, κόβοντας το τελευταίο σουτ που επιχείρησε η Μπούρσα μετά το τάιμ άουτ.

rrtr

Για τον ίδιο όμιλ0, η Βαλένθια με επίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε από την έδρα της Ουλμ με νίκη 76-70  και η Βίρτους νίκησε στις λεπτομέρειες τη Μπουργκ με 83-82.

Στον πρώτο, η εκπληκτική Λιετκαμπέλις του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη συνέχισε τον καλπασμό της με το εντός έδρας 96-89 επί της Μετροπολιτάν με τον διεθνή Ελληνα να προσθέσει άλλη μια θετική εμφάνιση στο ενεργητικό του, και η Παρτιζάν... ισοπέδωσε την Τρέντο στο Βελιγράδι με 97-65.