26.4 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Ήττα στο σπίτι για Κατσικάρη, Περπέρογλου (pics)

Η Μπουντούτσνοστ έκανε τη δεύτερη «ζημιά» της στο Eurocup. Μετά την Ρέτζιο Εμίλια, νίκησε και την Χάποελ Ιερουσαλήμ του Φώτη Κατσικάρη και του Στράτου Περπέρογλου και μάλιστα εκτός έδρας με 86-81. Ο Περπέρογλου σε 18'04'' είχε 5 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ.

Την ήττα γνώρισε εκτός έδρας η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς με την Τορίνο να φτάνει στη νίκη με 92-86. Ο Έλληνας φόργουορντ άγγιξε το double double. Eίχε 15 πόντους (2/5, 2/5, 5/8), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 24'26''.

Η Τόφας άντεξε στην αντεπίθεση της Γκραν Κανάρια και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 98-94. Πολύ ευκολότερα έφτασε στη νίκη η Βιλερμπάν όπως δείχνει και το τελικό 108-77 επί της Ουλμ.

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Μπουντούτσνοστ 81-86

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ μπορεί να βρέθηκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο σε ένα γεμάτο γήπεδο, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.  Η διαφορά ανέβηκε και στο +14 για τους Μαυροβούνιους (53-67, 29’20’’) και μόνο στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν (75-75, 38’). Ένα τρίποντο του Νίκολα Ιβάνοβιτς έδωσε και πάλι ανάσα στους φιλοξενούμενους (75-78, 38’30’’), με τη Χάποελ να χάνει δύο ευκαιρίες να σκοράρει πριν κάνει φάουλ στον Ιβάνοβιτς (75-80, 39’). Με 52’’ να απομένουν ο Όστιν Ντέι με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι έγραψε το 78-80, οι Ισραλινοί έκαναν και πάλι φάουλ, ο Γκόρντιτς ήταν κι αυτός ψύχραιμος (78-82, 39’28’’).

H Χάποελ ευστόχησε και πάλι από τα 6μ75, αυτή τη φορά με τον Κέρτις Τζέρελς, η Μπουντούτσνοστ απάντησε με δύο ακόμη βολές του Ιβάνοβιτς (81-84, 39’40’’). Ο Τζέρελς αστόχησε στο επόμενο σουτ που επιχείρησε, έγινε και πάλι φάουλ για να σταματήσει το χρονόμετρο, ο Κάιλ Λάντρι είχε κι αυτός 2/2, διαμορφώνοντας το 81-86 με 6’’ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τόφας-Γκραν Κανάρια 98-94

Συναρπαστικό στην εξέλιξή του ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Τόφας και την Γκραν Κανάρια, καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει πραγματικά από την άλλη. Η Γκραν Κανάρια βρέθηκε στο +6 στο δεύτερο δεκάλεπτο (32-38), αλλά δέχθηκε ένα 13-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με επτά πόντους (45-38, 19’37’’).

Οι Ισπανοί ισοφάρισαν το παιχνίδι (66-66, 29’20’’), προηγήθηκαν (69-72, 31’), έφτασαν στο 78-80 (34’), αλλά βρέθηκαν στο -8 (90-82, 37’).

Οι Τούρκοι έχασαν τη διαφορά για μία ακόμη φορά στο παιχνίδι (90-89, 39’), αλλά άντεξαν και πήραν την εντός έδρας νίκη με το τελικό 98-94.

Βιλερμπάν-Ουλμ 108-77

Η Βιλερμπάν είχε το πιο εύκολο έργο της βραδιάς απέναντι στην γερμανική Ουλμ. Είχει τον πρώτο λόγο από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας και σε διαφορές μεγαλύτερες των 20 πόντων από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Μετρώντας και δύο buzzer beater από τον Τζον Ρόμπερτσον τόσο στο τέλος του πρώτου, όσο και του δεύτερου δεκαλέπτου.

Βοήθησαν και αυτά για να φτάσουν οι Γάλλοι σε μια διαφορά που πέρασε τους 30 πόντους (103-72, 39') και στο τελικό 108-77.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Τορίνο-ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 92-86

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα ήταν αυτή που έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Έφτασε στο +7 με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (20-27) και στο +4 (38-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με αυτόν τον τρόπο.

Οι Ιταλοί ήταν όμως αυτοί που έδειξαν καλύτερο πρόσωπο με την επιστροφή στο παρκέ. Πήραν το προβάδισμα (43-42, 20'30'') και συνέχισαν ως το +11 (69-58, 27'40''), διαφορά με την οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο (71-60).

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα έχει μάθει να παλεύει όλα τα παιχνίδια της και το ίδιο έκανε και σε αυτή την περίπτωση. Σταδιακά γύρισε στο παιχνίδι και έφτασε να μειώσει στους τρεις πόντους (73-70, 33'20'') με μία βολή του Βλάντο Γιάνκοβιτς. Εμπάκουε και Βούγιατσιτς έδωσαν την απάντηση για την Τορίνο (81-71, 35'30''). Στο 38' ο Ζοάν Πενιαρόγια, προπονητής των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε με τεχνική ποινή.

Ο Γιάκα Μπλάζιτς συνέχισε να βάζει, αλλά δεν μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με την Τορίνο να πανηγυρίζει το εντός έδρας 92-86