23.9 C

Eurocup: Βαλένθια η πρώτη… (vids)

Η Βαλένθια νίκησε 79-73 την Ούνικς Καζάν εκτός έδρας και «σκούπισε» την ημιτελική σειρά του Eurocup.

Οι «νυχτερίδες» κατόρθωσαν να κάνουν το 2-0 στη σειρά κι έγιναν η πρώτη ομάδα η οποία παίρνει το εισιτήριο για τους τελικούς περιμένοντας τον αντίπαλό της από την ημιτελική σειρά της Άλμπα Βερολίνου με την Ανδόρα. Οι Γερμανοί προηγούνται 1-0.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως το σύνολο του Χάιμε Πονσαρνάου ήταν ανώτερο στις λεπτομέρειες κι έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Η πορεία της Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και του Κώστα Καϊμακόγλου σταμάτησε στην τετράδα και δεν θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν από το Eurocup το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της νέας σεζόν.

Ο Ματ Τόμας και ο Σαμ Βαν Ρόσομ ηγήθηκαν για τους νικητές με 15 πόντους ο καθένας, ενώ για τους ηττημένους ο Έρικ ΜακΚόλουμ σημείωσε 13 πόντους. Ο Καϊμακόγλου έπαιξε περίπου 21 λεπτά και πρόσφερε επτά πόντους κι ένα ριμπάουντ.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.