15.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Eurocup: Νίκη-πρόκριση για την Λιέτουβος Ρίτας, διπλό πρωτιάς για Λοκομοτίβ! (vids)

Στην αυλαία της 7ης αγωνιστικής του Eurocup η Λιέτουβος Ρίτας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη εξασφάλισε την πρόκριση στους 16 καλύτερους της διοργάνωσης, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε το διπλό στο ντέρμπι κορυφής με την Άλμπα Βερολίνου και τέλος οι Τρέντο και Λιμόζ νίκησαν εντός έδρας τις Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης και Μπιλμπάο αντίστοιχα.

Η Λιέτουβος Ρίτας πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Παρτιζάν της οποίας επιβλήθηκε με 93-75 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Λιμόζ, εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Σε τρομερή μέρα για τους γηπεδούχους ήταν οι Τράβις Πέτερσον (21π. 4ασ.) και Τζίμι Μπάρον (22π. 4ριμπ.) ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αγωνίστηκε 23 λεπτά και είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές, απέκτησαν διψήφια διαφορά στην ανάπαυλα (47-36) την οποία κράτησαν μέχρι και το τέλος. Πλέον η Λιέτουβος Ρίτας έχει ρεκόρ 4-3 ενώ η ομάδα του Βελιγραδίου έχασε και άλλο έδαφος και έπεσε στο 1-6.

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Λιμόζ μετά την εντός έδρας νίκη επί της Μπιλμπάο με 86-74, στο ντεμπούτο του Βέλικο Μίρσιτς στον πάγκο των Βάσκων. Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στην πρώτη περίοδο αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σκορ 24-10 στην δεύτερη, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους και με καλή διαχείριση στη συνέχεια έφτασαν στη νίκη. Οι παίκτες που ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους ήταν οι Τζος Κάρτερ (16π.) και Γουίλιαμ Χάουαρντ (14π.) ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Άλεξ Μούμπρου είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Στο ντέρμπι της κορυφής του Δ' ομίλου, η Λοκομοτίβ Κουμπάν έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 84-89 κλειδώνοντας ουσιαστικά την πρώτη θέση παραμένοντας, ταυτόχρονα, αήττητη. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη την διάρκεια με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατάνε σταθερά το προβάδισμα το οποίο είχε φτάσει και στους 9 πόντους στο 27'. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να ανατρέψουν το αποτέλεσμα 1:50 πριν την λήξη με τρίποντο του Ακίμ Βάργκας που έφερε την διαφορά στον πόντο (82-83). Στην συνέχεια όμως η ψυχραιμία στις βολές και οι σωστές επιλογές στην επίθεση κράτησαν τους Ρώσους στην θέση του οδηγού μέχρι το τέλος. Ο Ράϊαν Μπρέκοφ ήταν ο mvp του αγώνα με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ για την ομάδα του Βερολίνου ο Ντένις Κλίφορντ είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Τρέντο επέστρεψε στις νίκες μετά την ολοκληρωτική εμφάνιση απέναντι στη Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης την οποία νίκησε εμφατικά με 103-81. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ''δαιμονισμένοι'' στην πρώτη περίοδο η οποία έληξε με 28-9 δείχνοντας ότι βρίσκονται σε τρομερή βραδιά. Στην συνέχεια του αγώνα οι παίκτες του Μαουρίτσιο Μπουσκάλια δεν κατέβασαν ταχύτητα, σκοράροντας σε κάθε περίοδο πάνω από 20 πόντους και δεν άφησαν περιθώρια στη Ζενίτ, η οποία βρήκε ρυθμό στην επίθεση μετά το κακό ξεκίνημα, αλλά χωρίς αυτό να είναι αρκετό. Ο καλύτερος του αγώνα για την Τρέντο ήταν ο Σάβον Σίλντς με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτός που διασώθηκε ήταν ο Σερκέϊ Καράσεφ με 20 πόντους.