21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Εθνικός : Διακριτικά παράπονα για τη διαιτησία (pic)

Ο Εθνικός ηττήθηκε με 95-89 στο «Σαλούν» από τον Παπάγου, και πλέον χρειάζεται μια σειρά από νίκες για να σώσει την κατηγορία.

Η ομάδα του Πειραιά στο σχολιασμό της για το παιχνίδι, εξέφρασε συγκρατημένα παράποντα για τη διαιτησία, εκφράζοντας ωστόσο την εμπιστοσύνη της σε ΚΕΔ και ΕΟΚ.

Αναλυτικά :

«Ο Εθνικός ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Παπάγου με 95-89. Ως Εθνικός ποτέ δεν ψάχνουμε δικαιολογίες στις ήττες μας και συγχαίρουμε την ομάδα του Παπάγου για τη νίκη του. Σ΄ένα κλειστό παιχνίδι η διαιτητική τριάδα στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί. Η επιτροπή του τμήματος μπάσκετ του Εθνικού στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έφερε στην ομάδα έναν εκ των κορυφαίων γκαρντ στην ιστορία των Εθνικών Κατηγοριών, τον Φώτη Βασιλόπουλο, αλλά και έναν εξαιρετικό σέντερ τον Χρήστο Σιδερή, προκειμένου να αλλάξει η εικόνα της ομάδας και να ανέβει επίπεδο και ως Εθνικός θέλουμε πρωταγωνιστές στον αγωνιστικό χώρο να είναι παίκτες. Σεβόμαστε και έχουμε «τυφλή» εμπιστοσύνη στην ΚΕΔ και την ΕΟΚ αλλά η αντιμετώπιση συγκεκριμένων διαιτητών στα παιχνίδια μας και ιδίως στα τελευταία τρία ματς, δεν είναι αυτή που αρμόζει στην ιστορία της ομάδας.

Η ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με εξαιρετική επιθετική λειτουργία και οδηγό των Φώτη Βασιλόπουλο κατάφερε να πάρει προβάδισμα (20-24). Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν εύστοχα σουτ τριών πόντων και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν προβάδισμα με 47-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας έκανε υπερπροσπάθεια και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Ο διαστημικός σ΄ακόμη ένα παιχνίδι, Φώτης Βασιλόπουλος (32 πόντοι, 9 ασίστ), ο Κώστας Μπασδέκης που ήταν εξαιρετικός, ο Δημήτρης Καρυστινός με μεγάλα τρίποντα (4 στο τέταρτο δεκάλεπτο), αλλά και τα υπόλοιπα παιδιά με κατάθεση ψυχής έφεραν το ματς στα ίσια (73-73), παρότι βρεθήκαμε να χάνουμε με διψήφια διαφορά. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, όπως αναφέρουμε και παραπάνω, κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία δεν άφησαν την ομάδα μας να διεκδικήσει ότι της αναλογούσε στο παρκέ (95-89).

Η ομάδα βρίσκεται σε μία κρίσιμη καμπή και έχει μπροστά της εννιά «τελικούς». Οι παίκτες και το τεχνικό τιμ θα δώσουν τα πάντα, προκειμένου ο Εθνικός να κερδίσει τη «μάχη» της παραμονής. Ως επιτροπή τόσα χρόνια έχουμε αποδείξει ότι δεν παρατάμε καμία «μάχη» και το ίδιο θα κάνουμε και τώρα. Τα προηγούμενα χρόνια η ομάδα, με την παρούσα επιτροπή στο «τιμόνι», έδινε «μάχες» για ανόδους και πρωταθλήματα. Μπορεί φέτος να παλεύουμε για την παραμονή, αλλά με το ίδιο πάθος θα τα δώσουμε όλα για να τα καταφέρουμε. Με τον κόσμο στο πλευρό μας θα παλέψουμε, για να βγούμε και πάλι νικητές».