21.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εθνική Παίδων : Νέα νίκη απέναντι στην Κροατία

Η Εθνική Παίδων επικράτησε στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό αγώνα στο «Αλεξάνδρειο Μέλαθρο» της Κροατίας, αυτή τη φορά με 75-58. Επόμενο τζάμπολ για την Εθνική στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 που θα διεξαχθεί το διάστημα 12-20 Αυγούστου στα Σκόπια.

Σε ένα παιχνίδι… καρμπόν με το χθεσινό η ελληνική ομάδα είχε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 13-5 (3΄50΄΄), όμως οι Κροάτες βρήκαν αντίδραση και κατάφεραν με ένα σερί 9-0 να περάσουν μπροστά στο σκορ με 14-13 (5΄22΄΄). Για ακόμα μία φορά το υψηλό ποσοστό στα τρίποντα βοήθησε την εθνική να δημιουργήσει διψήφια διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο με +10 και σκορ 25-15.

Σε μια ισορροπημένη δεύτερη περίοδο η Ελληνική ομάδα αρκέστηκε στη συντήρηση του σκορ, καθώς οι Κροάτες παρόλο που κατάφεραν να πλησιάσουν με 32-27 (14΄04΄΄) δεν μπορούσαν να απειλήσουν περαιτέρω.

Η Κροατία άσκησε επιπλέον πίεση στην τρίτη περίοδο με τα αντανακλαστική της εθνική να λειτουργούν πολύ ικανοποιητικά διατηρώντας τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (51-41, 22΄52΄΄). Ένα σερί 10-0 (75-56, 38΄46΄΄) ήταν αρκετό στο τέταρτο δεκάλεπτο για να σφραγίσει τη νίκη η ελληνική ομάδα με το τελικό 75-58.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Ι., Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 25-15, 41-32, 58-48, 75-58

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης 10(1), Μαραγκουδάκης 3, Λιοτόπουλος 2, Σπάρταλης 8, Ροζακέας 10(2), Τσαχτσίρας 4(1), Επαμεινώνδας 2, Αμπόσι 7(1), Αδαμόπουλος, Αβδάλας 15(2), Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 2, Χαβούτσας 6, Γκόλαντας 5(1).