18.1 C

Εθνική Νέων Γυναικών: Φιλική νίκη επί της Σλοβακίας

Η Εθνική Νέων Γυναικών έκλεισε με νίκη τη συμμετοχή της στο διεθνές τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στην Πορτογαλία, καθώς επικράτησε της Σλοβακίας με 60-47.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έδειξε καλά στοιχεία στο παιχνίδι της.

Η Εθνική Νέων Γυναικών μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με την Λαμπρινή Πολυμένη να έχει 11 πόντους (3/4 τρίποντα) ξέφυγε στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-14. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, έφτασε στο δεύτερο δεκάλεπτο τη διαφορά στο +13 (30-17, 13’) παίρνοντας σκορ από πολλές παίκτριες.

Οι διεθνείς διατήρησαν το προβάδισμα και με τρίποντο της Μποσγανά το σκορ έγινε 40-26 (21’45’’) ωστόσο η Σλοβακία μείωσε σε 44-39 (27’15’’). Οι Ελληνίδες επέστρεψαν κάνοντας το 56-41 (36’15’’) για να πάρουν τελικά τη νίκη με 60-47.

Δεκάλεπτα: 24-14, 34-24, 46-39, 60-47
Ελλάδα (Δεσποτάκης): Μποσγανά 11(1), Ανδρικοπούλου 9(1), Πολυμένη 14(3), Παπαδοπούλου, Κουκή 7(1), Αλεξιά 4, Γρηγοροπούλου 2, Παπαδάκη 3, Δροσούνη 4, Τσαγκαροπούλου 4, Στεργάκη, Καρατάσιου 2.