18.1 C

Εθνική Νέων Γυναικών: Φιλική ήττα από το Ισραήλ

Η Εθνική Νέων Γυναικών σε φιλικό αγώνα που έγινε στο κλειστό του Αγίου Θωμά ηττήθηκε με 80-66 από το Ισραήλ με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Μάριο Δεσποτάκη να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε μια αντίπαλο που αγωνίζεται στην Α' Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών (Β' κατ.) που θα πραγματοποιηθεί στην Κραϊόβα της Ρουμανίας 28 Ιουλίου – 6 Αυγούστου και θα αντιμετωπίσει και αύριο πάλι το Ισραήλ (18.30 Κλειστό Αγίου Θωμά) στο τελευταίο τεστ πριν τις επίσημες υποχρεώσεις του.

Η Εθνική Νέων Γυναικών έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι και έχοντας 4/4 τρίποντα ξέφυγε με 15-4 (5’). Διατήρησε μάλιστα το προβάδισμα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-15.

Στη συνέχεια το Ισραήλ αντέδρασε. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ισοφάρισε σε 23-23 (11’45’’) για να προηγηθεί στη συνέχεια με 34-25 (15’). Η Εθνική Νέων Γυναικών προσπάθησε να βρει λύσεις, μείωσε σε 36-31 (17’), όμως το το Ισραήλ έφτασε τη διαφορά στο +13 (46-33, 19’).

Η Ελλάδα πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε τις αντίπαλες και με τρίποντο της Πολυμένη πλησίασε στους τρεις πόντους (54-51, 26’’). Το Ισραήλ πήρε εκ νέου διαφορά με την Εθνική Νέων Γυναικών να μειώνει στην εκπνοή του δεκαλέπτου με τρίποντο της Πρίφτη σε 63-59.

Το Ισραήλ έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (71-61, 34’) καθώς η Εθνική ήταν ιδιαίτερα άστοχη για να πάρει τη νίκη με 80-66.

Διαιτητές: Καψιόχας, Πολάτογλου, Τσουρή Δεκάλεπτα: 23-15, 36-46, 59-63, 66-80 Ελλάδα (Δεσποτάκης): Αλεξιά, Μποσγανά 17(2), Ανδρικοπούλου, Πολυμένη 9(2), Πρίφτη 10, Γρηγοροπούλου 9, Παπαδάκη, Δροσούνη 6, Παπαδοπούλου 11, Κουκή 1, Τσαγκαροπούλου, Στεργάκη 4, Καρατάσιου