25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Εθνική Νέων Γυναικών: Άνετα η αποδεκατισμένη Εθνική την Ελβετία

Παρά τα πολλά προβλήματα της η Εθνική Νέων Γυναικών και με έξι παίκτριες σε ετοιμότητα κέρδισε άνετα στο Ευρωπαϊκό U20 (Β’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στη Σόφια την Ελβετία με 71-47 και θα διεκδικήσει την 9η θέση.

Χαρακτηριστικό είναι ότι και οι δύο ομάδες μπήκαν αποδεκατισμένες στο παρκέ μετά τα δεκάδες κρούσματα γαστρεντερίτιδας που έχουν χτυπήσει όλες τις αποστολές σε αυτή τη διοργάνωση.

Με μόλις έξι μάχιμες παίκτριες η Εθνική Νέων Γυναικών προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, την ώρα που η αντίπαλος Ελβετία κατέβηκε με 8 αθλήτριες στο παιχνίδι.

Για την Εθνική εκτός παιχνιδιού ήταν Μάντζου, Στεφανάκη, Κουμαντσιώτου, Παπαδάκη, Παπάζογλου, ενώ η Σοφία Κελεμένη δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά, καθώς ήταν ιδιαίτερα ταλαιπωρημένη και μπήκε στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου χάθηκε και η Ξενιτοπούλου η οποία παρουσίασε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας και δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στο β’ ημίχρονο η Εθνική Νέων Γυναικών είχε μια πεντάδα στο παρκέ μόνο με ψηλές κάνοντας μια αξιέπαινη προσπάθεια κάτω από ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες.

Παρά τα σοβαρά προβλήματα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με όπλο την άμυνα ξέφυγε με 24-0 (9’) έχοντας κυριαρχήσει στο παρκέ.

Με τις Γρηγοροπούλου και Κούπερ η Ελλάδα συνέχισε να κρατά το προβάδισμα (32-9, 16’) την ώρα που δεν υπήρχε η δυνατότητα να γίνουν αλλαγές προκειμένου κάποιες αθλήτριες να πάρουν ανάσες.

Η Εθνική Νέων Γυναικών ήταν καλύτερή φτάνοντας τη διαφορά στους 27 πόντους (54-27, 25’22’’) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 56-37.

Έχοντας τα ηνία του αγώνα, η Ελλάδα διατήρησε τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και παίζοντας μόνο με ψηλές πήρε την νίκη με 71-47 απέναντι στην Ελβετία.

Ελλάδα – Ελβετία 71-47
Διαιτητές: Γιόβοβιτς (Κροατία), Ποβόροζνιουκ (Ουκρανία), Τόροκ (Ουγγαρία)
Δεκάλεπτα: 24-1, 42-21, 56-37, 71-47
Ελλάδα (Δελή): Αλεξιά 8, Ξενιτοπούλου 6, Γρηγοροπούλου 28(3), Κελεμένη, Τσάμη 4, Ταμπάκου 6, Κούπερ 19(1).

«Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια. Μας συγκίνησαν όλους για την προσπάθεια τους. Έπαιξαν και για τις συμπαίκτριες τους που ήταν άρρωστες, η προσπάθειά τους ήταν αξιέπαινη και τους αξίζουν πολλά μπράβο», ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα η προπονήτρια της Εθνικής Νέων Γυναικών Κατερίνα Δελή.