26.5 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Εθνική Νέων Ανδρών: Επικράτησε της Γερμανίας και έκανε το 2/2

Η Εθνική Νέων Ανδρών έκανε το 2/2 στο τουρνουά «Τουργκούτ Ατακόλ» στην Κωνσταντινούπολη. Μετά το Βέλγιο, επικράτησε σήμερα (19/6) της Γερμανίας με 82-66 και αύριο θα αναμετρηθεί με την Τσεχία στις 16.30.

Η Γερμανία ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που κυριάρχησε στο υπόλοιπο του αγώνα. Έκανε ένα 26-9 στη δεύτερη περίοδο με πλουραλισμό στην επίθεση και καλές συνεργασίες για να φτάσει ως το 26-39 του ημιχρόνου. Η Ελλάδα δεν άφησε τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασε στην τελική επικράτηση με 82-66 με πέντε παίκτες να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 17-13, 26-39, 51-63, 66-82

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 13 (3), Νίκολης, Πλώτας 12 (2), Κωνσταντινίδης 6, Καπετάκης 1, Παρασκευόπουλος 1, Μπουντούρης, Βασιλείου, Χιτικούδης 21, Σαμοντούροβ 18 (1), Καμπερίδης, Ζούγρης 10