25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Εθνική Νεανίδων: Φιλική νίκη επί της Texas Woman’s University

Η Εθνική Νεανίδων νίκησε 72-58 την κολεγιακή ομάδα Texas Woman’s University, στο δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε σήμερα (26/7) στο κλειστό Γυμναστήριο Μελίσσιων.

Στην πρώτη περίοδο, η Ελλάδα παρουσιάστηκε αρκετά ανταγωνιστική με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διαφορά 10 πόντων στο 5ο λεπτό (11-1) και να διατηρήσει σταθερά το προβάδισμα της σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου (22-17 13′, 34-17 17΄) στηριζόμενη κυρίως στην καλή άμυνα.

Στην τρίτη περίοδο όμως η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι, με τις Αμερικανίδες να εκμεταλλεύονται το “νεκρό” επιθετικά πεντάλεπτο τoυ αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, να κάνουν την ολική επαναφορά και, με επιμέρους σκορ 3-15, να μετατρέπουν το 37-27 με το οποίο ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο σε 40-42, μπαίνοντας στο 27′ για πρώτη φορά στη θέση οδηγού.

Από ‘κείνο το σημείο και μέχρι το 35’ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (48-50 31΄ 54-52 34΄), με την Εθνική ομάδα να “ξεφεύγει” 4’25” πριν τη λήξη του αγώνα, αρχικά με διαφορά 8 πόντων (60-52) και στη συνέχεια με 13 (67-54 στο 38΄) φτάνοντας στο τελικό 72-58. Αύριο θα διεξαχθεί το δεύτερο φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων στις 18.30 στο ίδιο γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 21-14, 37-27, 48-45, 72-58

Ελλάδα (Γκουζίνη): Στολίγκα 5 (1), Παρασκευοπούλου 10, Χατήρα 12, Γιαπιτζόγλου 4, Μπάτσιου, Φελούρη, Σιουμουρέκη, Ζιάκα 11 (2), Καλογήρου, Τσινασλανίδου, Λιανούδη, Χωλοπούλου 22, Σύρπα 1, Κωτσίνη 7.

Texas Woman’s University ( Τζίλσον:) Μακ Κόνελ 2, Κλουντ 2, Καρ 4, Κλέινχανς 7, Χάινς 8. Κέλσουρ 13 (2), Πάτελ 4 (1), Χόφμαν 6, Ίνκγραμ 12.