24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Εθνική Νεανίδων: Έσπασε το ρόδι με το καλημέρα!

Η Εθνική Εφήβων, πήρε σημαντική νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U-18 κόντρα στη Λετονία με σκορ 75-64.Οι Ελληνίδες αθλήτριες έχτισαν διαφορά 11 πόντων στην πρώτη περίοδο, γεγονός κομβικό στην πορεία τους προς το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση. Η Λετονία παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική, κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με μεγάλο όπλο την άμυνα έφτασε σε μια ελεγχόμενη επικράτηση.

Πιο αναλυτικά:

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή της Γεωργίας Δαμουλάκη, η οποία σκόραρε 12 πόντους και μοίρασε 2 ασίστ στο διάστημα αυτό. Ο τραυματισμός της Μαρκέλλας Σταμοπούλου στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης άλλαξε τις ισορροπίες με την Λετονία να περνά μπροστά με έναν πόντο στο 17ο λεπτό(30-29). Η Ελληνική ομάδα, ωστόσο έδειξε ψυχραιμία και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 8 πόντους(40-32) ύστερα από τρίποντο ψυχολογίας της Κατερίνας Μπαξεβάνου στην εκπνοή.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέκτησε σημαντικό επιθετικό πόλο στο πρόσωπο της Σοφίας Κελεμένη και κατάφερε να βρεθεί στο+15(54-39, 26'). Η Λετονία έριξε τη διαφορά μέχρι και τους 5 πόντους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα(57-52), όμως η Ελλάδα διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση και έφτασε στη νίκη με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 75-64 με το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητές: Μορένο (Ισπανία), Κογιτσι (Τουρκία), Μάνσον (Σουηδία)

Δεκαλεπτα: 22-11, 40-32, 57-49, 75-64

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Κούπερ 6, Δαμουλάκη 17(1)(9ριμπ,9ασίστ), Κελεμένη 21(5)(6ριμπ), Παλάσκα, Σταματάκη 5, Αλεξιά 2, Μπαξεβάνου 8, Χριστάκη 5, Σταμούλου 3(1), Βασιλείου 8(5ριμπ).