19.4 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Εθνική Κορασίδων: Μια περίοδος ήταν αρκετή κόντρα στην Τσεχία(vid)

Για 12 αγωνιστικά λεπτά κράτησε η μάχη ανάμεσα στην Εθνική Κορασίδων και την αντίστοιχη ομάδα της Τσεχίας στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Ευρωμπάσκετ U-16.

Η Ελλάδα ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5 πόντους(9-14,7'), όμως από εκείνο σημείο και ύστερα δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας της φτάνοντας σε άνετη νίκη με σκορ 78-51 .Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σκόραρε 29 και 24 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο αντίστοιχα, ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονο έσφιξε και την άμυνα του, με την Τσεχία να πετυχαίνει μόλις 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική, η Ελλάδα σήκωσε το πόδι από το γκάζι και τα επίπεδα της διαφοράς έμειναν σε παρόμοια επίπεδα.

Καυτή η Στολίγκα στο πρώτο μέρος:

Με τη νίκη αυτή, η Εθνική Κορασίδων έκλεισε τη φάση των ομίλων με ρεκόρ 2-1, τερμάτισε 2η στο τέταρτο γκρουπ και θα αντιμετωπίσει την 3η ομάδα του τρίτου γκρουπ(τον ηττημένο δηλαδή της αναμέτρησης Λετονία-Πορτογαλία).

Η Παναγιώτα Στολίγκα ήταν εκ νέου εντυπωσιακή σκοράροντας 21 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής με την Νατάλα Αρσενιάδου πρόσθεσε 15 με 6 κλεψίματα. Για την Τσεχία διασώθηκε η Μπρζόνοβα με 17 πόντους.