20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Εθνική Κορασίδων: Έσπασε το ρόδι κόντρα στην Δανία(pics)

Οι Εθνικές Κορασίδων της Δανίας και της Ελλάδας τέθηκαν αντιμέτωπες στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Ευρωμπάσκετ U-16 με τα κορίτσια της χώρας μας να επικρατούν με 50-67 πραγματοποιώντας σπουδαία δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στην πρώτη περίοδο Δανία και Ελλάδα συμβάδιζαν σε πολύ χαμηλό σκορ, με την επιθετική δυστοκία να γίνεται έντονη και για τις δύο πλευρές από το 7ο αγωνιστικό λεπτό και ύστερα, διάστημα στο οποίο δεν ήρθε ούτε ένα καλάθι. Η ομάδα της Δανίας έσπασε αυτό το αρνητικό σερί στην πρώτη της επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο γράφοντας το 12-10. Η Εθνική μας συνέχισε να μην έχει καλό επιθετικό ρυθμό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας πίσω με 3 πόντους(28-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να βρει πόντους τόσο κοντά στο καλάθι, όσο και με σουτ από μέση και μακρινή απόσταση κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +7(39-46). Η Παναγιώτα Στολίγκα ήταν ασταμάτητη και αποτέλεσε τον κύριο εκφραστή της γαλανόλευκης αντεπίθεσης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Δανία έμοιαζε να έχει ρίξει λευκή πετσέτα με την ελληνική άμυνα να την αφήνει για σχεδόν 7 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς(40-60,36'). Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά με την Εθνική μας να φτάνει στη νίκη με σκορ 50-67.

Η Παναγιώτα Στολίγκα ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 23πόντους(5/8 τρίποντα) ενώ η Αγγελική Ζιάκα πρόσθεσε 12 πόντους 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την Δανία η Γιένσεν και η Μόλερ πέτυχαν συνολικά 31 πόντους(17 και 14 αντίστοιχα), όντας ωστόσο ιδιαίτερα αναποτελεσματικές στις εκτελέσεις τους μετρώντας αμφότερες 33.33% ποσοστό ευστοχίας σε σουτ εντός πεδιάς.