16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Εθνική Κορασίδων: Άντεξε στην πίεση, κόντρα στην Ουγγαρία για την 5η θέση

Συνεχίζει σε υψηλές πτήσεις στο Ευρωμπάσκετ U-16 η Εθνική Κορασίδων. Επικράτησε με 61-57 του Βελγίου και σφράγισε ένα πλασάρισμα στην πρώτη 6άδα.

Η Εθνική Κορασίδων διασταύρωσε τα ξίφη της με την αντίστοιχη ομάδα του Βελγίου σε αγώνα κατάταξης του Ευρωμπάσκετ U-16. Η Ελλάδα απέσπασε το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα παιχνίδι με ενδιαφέρον φινάλε και έκλεισε το εισιτήριο για την αναμέτρηση με την Ουγγαρία(επικράτησε με 56-54 της Ιταλίας), απ' όπου θα προκύψει ο 5ος και ο 6ος στην τελική κατάταξη. Η νίκη αυτή γίνεται πιο σπουδαία εξαιτίας του γεγονότος ότι το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τα κορίτσια του Βελγίου να ξεφεύγουν στο +10 (22-12, 15').

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ελλάδα ροκάνιζε σταθερά τη διαφορά, κερδίζοντας όλα τα επιμέρους δεκάλεπτα πέραν του πρώτου. Πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στην αρχή της τέταρτης περιόδου ύστερα από 2 εύστοχες βολές της Χωλοπούλου(43-45, 32'), ενώ λίγα λεπτά αργότερα έμοιαζε να παίρνει τεράστιο προβάδισμα με τρίποντο της Στολίγκα (48-55, 36'). Το Βέλγιο έβγαλε αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσια με 87" να απομένουν (57-57). Ένα καλάθι της εξαιρετικής σήμερα Χατήρα και δύο βολές της Ζιάκα ήταν αρκετές για να γράψουν το τελικό 57-61 υπέρ της Εθνικής μας.

Η Λυδία Χατήρα ήταν η παίκτρια του αγώνα με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ το βαρύ πυροβολικό της Ελλάδας στη διοργάνωση, η Νάγια Στολίγκα σκόραρε 11 πόντους, κάνοντας όμως 5 λάθη σε μια μάλλον μέτρια εμφάνιση για τα δεδομένα της. Η Bruyndoncx ήταν εντυπωσιακή στην αντίπερα όχθη με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.