23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Εθνική Γυναικών U20: Το πάλεψε κόντρα στην Κροατία αλλά ηττήθηκε 81-77(vid)

Στον αγώνα της ένατης θέση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεών Γυναικών u20, της δεύτερη κατηγορίας, η Εθνική ήταν μαχητική αλλά τελικά ηττήθηκε και πήρε την δέκατη θέση στο τουρνουά.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου η μία ομάδα κυνηγούσε την άλλη για την πρωτιά στο σκορ, η Ελλάδα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 44-41 υπέρ της Εθνικής, προβάδισμα που δημιουργήθηκε από τις πολύ καλές άμυνες στα τελευταία δευτερόλεπτα του δευτέρου δεκαλέπτου. Αντίστοιχη ήταν και εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματική μάχη και νικήτρια τελικά να βγαίνει η Κροατία με πρώτη σκόρερ την Έλενα Πέρισιτς με 17 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες συμπορεύτηκαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει από την άλλη και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Η Κροατία έφτασε στο 25-29 (12’30”) με τις Μποσγανά – Παπαδοπούλου να δίνουν ξανά τον πρώτο λόγο στην ελληνική ομάδα (31-29, 13’40”). Η έκτη ισοπαλία στην αναμέτρηση ήρθε λίγο αργότερα (35-35, 15’40”) , για να τη σπάσει η Πρίφτη και να ακολουθήσει η Παπαδοπούλου για το +5 (40-35, 17’25”). Η αντίδραση από τις τυπικά φιλοξενούμενους ήρθε με τη Ρόντεκ να διαμορφώνει το 40-41 (19’10”). Αυτή που είχε τον τελευταίο λόγο στο πρώτο μισό ήταν η Μποσγανά που έγραψε το 44-41.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Νέγιασμιτς να ευστοχεί από τα 6μ75 για το 46-49 (32′) και την Πέριτσιτς να την μιμείται για το 48-52 (33′). Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από την Κούκη (51-52, 33’40”), η οποία έγραψε με μακρινό σουτ και το 56-54 (27’15”). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, η Μποσγανά έγραψε το 77-77 (39′), αλλά το “γκολ φάουλ” της Σέκουλιτς σφράγισε τη νίκη για την Κροατία που επικράτησε με το τελικό 77-81.

Διαιτητές: Ρόξο Περντιγκάο (Πορτογαλία), Ποβορόζνιουκ (Ουκρανία), Σαλαμπερίντζε (Γεωργία)

Δεκάλεπτα: 21-21, 44-41, 60-62, 77-81

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Ανδρικοπούλου, Μποσγανά 29 (2τρ. 4κλ), Γρηγοροπούλου 13 (18ρ, 6α., 4κ), Κούκη 6 (2), Πολυμένη 2, Δροσούνη 3 (1), Καρατάσιου 3 (1), Παπαδοπούλου 16, Πρίφτη 5 (1)