20.9 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Εθνική Εφήβων: “Λύγισε” από την Ιταλία και έμεινε εκτός οκτάδας

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Εφήβων απέναντι στην Ιταλία, ηττήθηκε με 64-55 και έμεινε εκτός οκτάδας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18. Για τις θέσεις 13-16 θα αγωνιστεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τον ηττημένο της αναμέτρησης μεταξύ Ισπανίας και Βόρειας Μακεδονίας.

Αναλυτικά:

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα με 64-55 από την Ιταλία για τους «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που φιλοξενείται στη Σμύρνη. Πλέον θα αγωνιστεί για την κατάταξη στις θέσεις 13-16 αντιμετωπίζοντας αρχικά την Πέμπτη στις 20:30 τον ηττημένο του Ισπανία-Βόρεια Μακεδονία.

Το γρήγορο 6-0 της Ιταλίας ανάγκασε τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ μετά από μόλις 2:40 στο ματς. Η ελληνική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, αντέδρασε με οκτώ αναπάντητους πόντους και με τρίποντα από Σπρίντζιο και Πλώτα πήρε το προβάδισμα (6-8) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται σε απόλυτη ισορροπία, 16-16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Ζούγρη (16-18), όμως η Ελλάδα έμεινε για έξι αγωνιστικά λεπτά χωρίς σκορ και βρέθηκε στο -5 (23-18). Κορκόντζελος και Πλώτας έσπασαν την αφλογιστία και η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι, 27-25, αλλά η Ιταλία με πρωταγωνιστή τον Μορέτι ολοκλήρωσε το ημίχρονο με ένα 6-0 και στο +8, 33-25.

Η Ιταλία «χτυπώντας» στο ανοιχτό γήπεδο έφτασε στο 39-27 με 6:25 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Αστοχία και λάθη στοίχισαν στην ελληνική ομάδα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους είκοσι (51-31) στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Παρά τη δυσχερή του θέση, το ελληνικό συγκρότημα δεν κατέθεσε τα όπλα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με διαδοχικά τρίποντα του Δήμου πλησίασε από το -21 (58-37) στους 9, 58-49, με τέσσερα λεπτά να απομένουν. Ο Λαγός έφερε το παιχνίδι στους επτά, 60-53, στο 1:43 πριν το τέλος, όμως η Εθνική Εφήβων δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο και να αποφύγει την ήττα με 64-55.

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-25, 51-33, 64-55
Ελλάδα (Καντζούρης): Ευσταθίου 4, Κορκόντζελος 13 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Λαγός 6 (5 ριμπ.), Πλώτας 6, Σπρίντζιος 9 (5 ριμπ.), Μπιλάλης 2, Καλατζής, Καλλιοντζής 1, Κωνσταντινίδης, Ζούγρης 8 (10 ριμπ.), Δήμου 6 (2/3 τριπ.).

Διαιτητές: Μπισουέλ (Γαλλία), Μπακί (Τουρκία), Πίπαν (Σλοβενία).