18.1 C

Εσπερίδες Καλλιθέας: Ζωντανές στο κυνήγι της πρόκρισης(pics)

Εσπερίδες Καλλιθέας γνώρισαν εκτός έδρας ήττα από την Ελιτζούρ Χολόν με σκορ 78-73, γεγονός ωστόσο που τους επιτρέπει να διεκδικήσουν με αξιώσεις την πρόκριση στην τελική φάση του Γιούροκαπ στον εντός έδρας αγώνα της 13ης Οκτωβρίου.

Οι παίκτριες του Θάνου Σόφτση κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενες με 4 πόντους(30-34), ωστόσο ένα πολύ άσχημο αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο(26-18), τις υποχρέωσε να κυνηγούν στο σκορ. Το θετικό για την ελληνική ομάδα είναι ότι δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και πλέον κυνηγά τη νίκη με 6 ή περισσότερους πόντους στον επαναληπτικό της Καλλιθέας.

Βιριότζε, Τοεαίνα, και Χίγκινς πέτυχαν συνολικά 58 πόντους, ενώ η Κασάπογλου σημείωσε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τη νικήτρια ομάδα η Χερτ ήταν εντυπωσιακή με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 11-22,30-34, 56-52,78-73