18.1 C

Ερυθρός Αστέρας- ΦΜΠ 80-75: Αγχώθηκε αλλά είχε…Νέντοβιτς για το F4 (pic)

Ο Ερυθρός Αστέρας...ζορίστηκε κόντρα στην ΦΜΠ αλλά πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κόρατς της Σερβίας με 80-75.

Η 12η στην Αδριατική Λίγκα, ΦΜΠ, έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και λίγο έλειψε να της κάνει τη «ζημιά».

Οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια τους ερυθρόλευκους και δεν τους άφηναν να ξεφύγουν στο σκορ κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 40-36, ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός φάνηκε να βρίσκει τα πατήματα του φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα αλλά δεν κατάφερε να τη διατηρήσει κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό με Ντέγιαν Νταβίντοβατς και Νεμάνια Νέντοβιτς να σώζουν την «παρτίδα» στο τέλος με τρίποντο και βολές αντίστοιχα γράφοντας το τελικό 80-75.

Κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Νέντοβιτς που σημείωσε 20 πόντους με τον Νταβίντοβατς (15π.) να ακολουθεί, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον, πρώην παίκτη του Ερυθρού Αστέρα, Όγκνιεν Κούζμιτς ο οποίος έκανε double double με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ