18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 87-56: Θριαμβευτής στον «εμφύλιο» ο Σφαιρόπουλος (Vids)

Ελληνικό «εμφύλιο» επιφύλασσε η όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα με τον Ερυθρό Αστέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επικρατεί της Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη με σκορ 87-56. Το ρεκόρ των Σέρβων ανέβηκε στο 3-5 ενώ η Φενέρ «έπεσε» στο 5-3.

Σε μία ‘’φλεγόμενή’’ Σταρκ Αρένα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με «κομμένα τα φρένα» και πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. O coach Ιτούδης είδε την ομάδα του να δέχεται το ένα καλάθι μετά το άλλο, χωρίς να μπορεί να βρει απαντήσεις στο επιθετικό κομμάτι. Με πρωταγωνιστή τον Μίλος Τεόντοσιτς, ο Ερυθρός Αστέρας οδηγήθηκε στην διακοπή του ημιχρόνου προηγούμενος με 19 πόντους (45-26)

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε την δεύτερη νίκη του επί του Δημήτρη Ιτούδη, μετά από τέσσερα ραντεβού των δύο Ελλήνων τεχνικών. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν κατά κράτος της Φενέρμπαχτσε και έφτασαν στη τρίτη φετινή τους νίκη με το εμφατικό 87-56.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Μίλος Τεόντοσιτς που σημείωσε 18 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε Χέις Ντέιβις ο οποίος πέτυχε 12 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενείται απο τον Ολυμπιακό, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα επισκεφτεί την Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα:25-16/45-26/60-40/87-56