25.2 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Ερ. Αστέρας – Ολυμπιακός 87-79: Πρωτιά σε… αναμονή λόγω Καμπάτσο (vids)

Ο Ολυμπιακός δεν φεύγει από το Βελιγράδι οριστικά πρώτος της κανονικής περιόδου, αφού ο Ερυθρός Αστέρας έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα στη φετινή Ευρωλίγκα, μαζί με τη Μονακό, που τον νίκησε και δεύτερη φορά. Το 87-79 των Σέρβων ήταν δίκαιο, αφού ο Ολυμπιακός είχε μεγάλα κενά, είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καμπάτσο και Χόλαντ και ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη του Αστέρα επί του Ολυμπιακού. Στα χέρια του Ολυμπιακού ακόμα η πρωτιά, με νίκη στο ΣΕΦ επί της Μπασκόνια τη Μ. Πέμπτη, αν και υπάρχουν και άλλα σενάρια πολύ πιο περίπλοκα, που μπορεί να τη φέρουν μέχρι και από αύριο βράδυ.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εκρηκτικό πρώτο 7λεπτο, με 6/8 τρίποντα, τους Ουόκαπ και Βεζένκοφ πρωταγωνιστές και προηγήθηκε με 11 πόντους, 28-17. Ο Καμπάτσο το πήρε πάνω του για τον Αστέρα, άλλαξε το ρυθμό και έβαλε προβλήματα, οι Σέρβοι μείωσαν στο 26-30 του, απολαυστικού για τους θεατές δεκαλέπτου και με τον Ολυμπιακό να χάνει ρυθμό και σουτ με τις αλλαγές, να ακολουθούν 09/ τρίποντα και τους γηπεδούχους να έχουν ξεσηκωθεί, ήρθε το πρώτο προβάδισμα, 41-39 στο 17'30''.

Ο Ολυμπιακός ανασυγκροτήθηκε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή, 47-45.

Ο Ολυμπιακός... χάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Εχανε τη μία μπάλα μετά την άλλη από την επιθετική άμυνα του Αστέρα, σκόραρε έναν πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο (!), βρέθηκε πίσω με 54-47 και το 65-59 του δεκαλέπτου που έφερε εκ νέου την υπογραφή του Καμπάτσο για τους Σέρβους, μάλλον κολακευτικό ήταν.

Η εικόνα του Ολυμπιακού κάπως "ζωντάνεψε" στην τελευταία περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για τα καλά τα πάνω τους. Ηθελαν να φτάσουν στο φινάλε της σεζόν που δεν έφερε την πρόκριση, με τις καλύτερες εντυπώσεις, πανηγύρισαν σήμερα μαζί με το κοινό τους και περιμένουν τη Φενέρ στο φινάλε για να το επαναλάβουν.

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν και μεγάλη και... περιπετειώδης μεταγραφή για τον Ερυθρό Αστέρα. Μπορεί η αναμονή του να παίξει λόγω χρεών της ομάδας να στέρησε και την πρόκριση, αφού όσο παίζει κάνει θαύματα, όπως και σήμερα με 18 πόντους, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 19 λάθη όχι μόνο είναι απαγορευτικός αριθμός για να νικήσεις εκτός έδρας, αλλά είναι και τελείως... ξένη συμπεριφορά για τον συνήθως μυαλωμένο και ψύχραιμο Ολυμπιακό.