17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Euroleague: “Σκότωσε” στο τέλος την Αρμάνι ο Τζέιμς, ακάθεκτη η Βαλένθια! (pics+vids)

Ο Ερυθρός Αστέρας βρισκόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης πίσω στο σκορ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή του, επέστρεψε από -13 και επικράτησε με 74-68 της Μπάγερν Μονάχου στο Βελιγράδι. Νταμπλ νταμπλ για τον Μίλος Τεόντοσιτς, με τον Ιάγκο Ντος Σάντος να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο 19" πριν τη λήξη. Στη Λιθουανία και τη Zalgirio Arena η Βιλερμπάν πέτυχε την παρθενική της νίκη για εφέτος, με μεγάλο πρωταγωνιστή του Λουβαβού Καμπαρό. Τέλος, σε μία αναμέτρηση με μέτριο θέαμα, ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έλυσε το "γόρδιο δεσμό" δίνοντας τη νίκη στη Μονακό μέσα στο Μιλάνο με 72-66. Με εκπληκτική άμυνα στα τελευταία λεπτά, η Βαλένθια νίκησε και την Άλμπα Βερολίνου με 79-71, φτάνοντας στο 5-1 στη διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με διάθεση να "τρέξει", όμως έχασε κάποια εύκολα καλάθια και σε συνδυασμό με την δυσκολία να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Αντίθετα για τους "Βαυαρούς" ο Κάρσεν Έντουαρντς ξεκίνησε "καυτός" σημειώνοντας δέκα πόντους στην πρώτη περίοδο. Συνεπώς βοήθησε σημαντικά την Μπάγερν να δημιουργήσει το +7 του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 19-12.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της και με καλάθι του Σερζ Ιμπάκα στο (15') προηγήθηκε με +8 (27-19). Με την ηρεμία και την οργάνωση του Μίλος Τεόντοσιτς ο Αστέρας έκανε ένα μικρό επιμέρους σερί 7-2 μειώνοντας στους τρεις, βάζοντας και την κερκίδα στο παιχνίδι. Η Μπάγερν δεν φάνηκε να επηρεάζεται και με δύο τρίποντα τον Ουάλιερ Μπαμπ και Αντρέας Ομπστ έφτασε στο +9 (35-26). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως έκανε ένα πολύ καλό δίλπετο πριν το ημίχρονο. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το μπόνους των βολών και με το καλάθι του Άνταμ Χάνγκα στην εκπνοή του ημιχρόνου, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 35-33 υπέρ της Μπάγερν.

Πολύ γρήγορα στην επανάληψη η Μπάγερν φάνηκε να διορθώνει τις δύο της αδυναμίες, τα λάθη και τα ριμπάουντ. Αυτό την οδήγησε σε ένα γρήγορο επιμέρους σερί 7-0, που της έδωσε παράλληλα και το μεγαλύτερό της προβάδισμα (43-33) στην αναμέτρηση. Μάλιστα με την επαγρύπνηση του Λεάντρο Μπολμάρο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +13. Όμως όπως και πριν το ημίχρονο ο Αστέρας έκανε την αντεπίθεσή του. Με ένα σερί 10-3 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έξι πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 59-53.

Αυτή τη φορά όμως η ομάδα του Βελιγραδίου δεν άφησε την Μπάγερν να ξαναπάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τους πρώτους έξι πόντους της περιόδου και ισοφάρισαν (59-59) μετά από αρκετή ώρα στην αναμέτρηση. Ξαφνικά η Μπάγερν δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Οι παίχτες της γερμανικής ομάδας έχαναν ελεύθερα σουτ ενώ άρχισαν να επιχειρούν απανωτά τρίποντα. Με τον Τεόντοσιτς ως ενορχηστρωτή ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα (μετά την πρώτη περίοδο) στο (33') ενώ έφτασε και στο +5 (4:30') πριν τη λήξη (65-60). Ο Λεάντρο Μπολμάρο κράτησε κοντά την Μπάγερν και το παιχνίδι πήγαινε να κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα. Έτσι και έγινε. Με καλάθι του Ντος Σάντος 19" πριν τη λήξη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 72-68, παίρνοντας εν τέλει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στη σεζόν.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ζάλγκιρις-Βιλερμπάν 88-91

Παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και χωρίς μεγάλη διάθεση για άμυνα και από τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Με την ώθηση από τον κόσμο της στην πάντα κατάμεστη Zalgirio Arena, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (16-6) μόλις στο (5'). Οι Ουλανόβας και Κίναν Έβανς "κινούσαν" τα νήματα επιθετικά για την Ζάλγκιρις, όμως η Βιλερμπάν αντέδρασε γρήγορα. Με τον όγκο του Γιουσουφά Φαλ μέσα στη ρακέτα η γαλλική ομάδα έκλεισε θετικά το δεκάλεπτο, με το σκορ να βρίσκεται στο (30-24) υπέρ των Λιθουανών.

Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο μία διαφορά της τάξης των 4-7 πόντων. Μέσω της γρήγορης κυκλοφορίας βρίσκοντας το κατάλληλο σουτ η Ζάλγκιρις έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Στον αντίποδα η Βιλερμπάν έμενε κοντά παίρνοντας σκορ από αρκετούς παίχτες, όπως οι Μάικ Σκοτ, Καμπαρό και Φαλ. Η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις στο +6 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 56-50.

Με τον Κίναν Έβανς να οδηγεί την Ζάλγκιρις επιθετικά στην τρίτη περίοδο ήρθε το "σόου" του Τόμας Ντίμσα. Ο Λιθουανός γκάρντ είχε 11 πόντους στο δεκάλεπτο, με την ομάδα του να φτάνει στο +13 (78-65) στο (28') της αναμέτρησης.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 80-72, όμως κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Βιλερμπάν. Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και οδήγησε τη Ζάλγκιρις σε κακές επιλογές. Με τον Λουβαβού Καμπαρό να κουβαλάει επιθετικά τους φιλοξενούμενους, η Βιλερμπάν προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο (38'). Ο Ουλανόβας έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Ζάλγκιρις, όμως ο Γάλλος γκαρντ φόργουορντ των φιλοξενούμενων με σουτ από τα 4,5 μέτρα έκανε το 89-88. Με μόλις 16" να απομένουν ο Ουλανόβας αστόχησε δις, ο Καμπαρό δεν λάθεψε στις βολές και έτσι ο Τζιανμάρκο Ποτσέκο πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ομάδας του για εφέτος.

Αρμάνι-Μονακό 66-72

Με ένα γρήγορο 8-0 ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Η ομάδα του Μιλάνου συντηρούσε ένα προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Με τον Άλφα Ντιαλό να έχει έξι πόντους σε αυτό το διάστημα η Μονακό δεν έχασε επαφή με το σκορ, το οποίο ήταν 18-13 μετά από 10'.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά. Με τους Μάικ Τζέιμς και Ντόντα Χολ να δίνουν επιθετική πνοή στην Μονακό, φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο (19') με το σκορ στο 34-33. Τα καλάθια των Μίροτιτς και Σέβον Σίλντς έδωσαν στους γηπεδούχους το προβάδισμα στην ανάπαυλα με 37-35.

Φτωχό το θέαμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρκετά άναρχο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό ότι μετά από 6'  στο δεκάλεπτο είχαν σημειωθεί 10 πόντοι συνολικά! Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού ο Μάικ Τζέιμς βρήκε... έδαφος για να αναλάβει δράση. Ο Αμερικανός γκάρντ είχε οχτώ πόντους στο δεκάλεπτο, βάζοντας παράλληλα την Μονακό σε θέση οδηγού (52-48) μετά από (30') παιχνιδιού.

Πολύ κοντά οι δύο ομάδες στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Η Μονακό είχε το προβάδισμα όμως η Αρμάνι ακολουθούσε κατά πόδας με τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Νικολό Μέλι. Ένα μικρό επιμέρους 6-2σερί η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 63-57. Ο Σεβόν Σίλντς μείωσε στον πόντο και κάπου εκεί ήρθε η σειρά του Μάικ Τζέιμς. Με 19" να απομένουν ο Αμερικανός γκαρντ με τρίποντο από την κορυφή σφράγισε τη νίκη, καθώς έκανε το 70-66.

Βαλένθια-Άλμπα 79-71

Πολύ κοντά οι δύο ομάδες με καμία να μην ξεφεύγει με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Χαμηλή η παραγωγικότητα στην πρώτη περίοδο με το σκορ στο 15-14. Σε απόσταση "αναπνοής" οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο. Από τη μία η Βαλένθια εκμεταλλευόταν την υπεροχή μέσα στη ρακέτα, ενώ από την άλλη ο Ματ Τόμας έκανε ζημιά στις "νυχτερίδες" με το μακρινό του σουτ. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού να προηγείται με 41-39.

Μία πιστή αντιγραφή της πρώτης περιόδου ήταν η τρίτη. Δυναμικό παιχνίδι με τις ομάδες να είναι άστοχες, αλλά την Βαλένθια να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 1-4 πόντων.  Μετά από (30') οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 56-54.

Τα "αλμπατρος" του Ισραελ Γκονζάλες πήγαν το παιχνίδι εκεί που ακριβώς ήθελαν. Με το Στέρλινγκ Μπράουν να αποτελεί την "αιχμή του δόρατος" για την γερμανική ομάδα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 67-63, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Κάποια όμως συνεχόμενα λάθη σε συνδυασμό με την έλλειψη εναλλακτικής επιλογής στο σκοράρισμα, έδωσαν την ευκαιρία στην Βαλένθια να αντιδράσει. Κρατώντας την Άλμπα στους μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεσή τους. Με τους Οτζελέγιε και Μπράντον Ντέιβις να δίνουν συνεχόμενα καλάθια, η Βαλένθια έφτασε +10, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Τα πάντα πλέον είχαν τελειώσει και οι "νυχτερίδες" έφτασαν στο 5-1 στη διοργάνωση.