21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Ερ. Αστέρας-Μακάμπι 84-77: Ελπίδα οχτάδας με Κάλινιτς οδηγό(pics,vids)

Με το σκληρό και μαχητικό πνεύμα που χαρακτηρίζει την ομάδα φέτος, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 84-77 της Μακάμπι στην Aleksandar Nikolic Hall. Οι Σέρβοι πραγματικά έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, ανανέωσαν 14 παραπάνω επιθέσεις σε σχέση με τους φιλοξενούμενους και έφτασαν στη νίκη που τους επιτρέπει να ονειρεύονται με σοβαρές ελπίδες την οχτάδα. Πρωταγωνιστής για ακόμη μία φορά ο Νίκολα Κάλινιτς, που σημείωσε 15 πόντους,μάζεψε 5 ριμπάουντ,ενώ μοίρασε και 5 τελικές πάσες. Γενικά οι Σέρβοι προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με την Μακάμπι να επιστρέφει τρεις φορές από διψήφιες διαφορές,αλλά στην τελευταία περίοδο έμεινε από δυνάμεις. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζέιμς Νάναλι με 22 πόντους, ενώ ανησυχία στο στρατόπεδο των γηπεδούχων για τον τραυματισμό του Έι Τζέι Χόλινς στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στην 9η θέση πλέον η ομάδα του Βελιγραδίου (χωρίς την Ούνικς), μία νίκη πίσω από την 8η Μονακό,ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο 12-14 και την 12η θέση.

Με τη δύναμη της έδρας του, ο Ερυθρός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Οι παίχτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έβγαλαν περίσσιο πάθος πάνω σε όλες τις μονομαχίες, αυτό φάνηκε και από τα έξι επιθετικά που μάζεψαν μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μόλις στο (3') οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 10-4. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Με τον Έι Τζέι Χόλινς να πετυχαίνει εννιά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 24-10 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Η Μακάμπι έδειχνε να τα έχει χαμένα στο παρκέ της Aleksandar Νikolic και σαν να μην έφτανε αυτό με τρίποντα των Ουόλτερς και Ντόμπριτς ο Αστέρας ξέφυγε με τη μεγαλύτερη διαφορά (+16) με το σκορ στο 35-19. Παρόλα αυτά οι Ισραηλινοί δεν το παράτησαν, ανασυντάχθηκαν και με ένα ντεμαράζ στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Πραγματοποίησαν ένα σερί 20-7, με τους Ουίλμπεκιν και Νάναλι να πρωταγωνιστούν. Έριξαν έτσι τη διαφορά μόλις στους 3 πόντους και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 42-39. Χόλινς και Νάναλι είχαν από 11 πόντους αντίστοιχα για τις δύο ομάδες,ενώ αξιομνημόνευτο στατιστικό ήταν τα 10-0 επιθετικά ριμπάουντ υπέρ των Σέρβων. Πιστή αντιγραφή του πρώτου ημιχρόνου έμοιαζε το ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Αστέρας μπήκε με περισσότερη ενέργεια βρήκε λύσεις στο «ζωγραφιστό»και στο (24') ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά, 55-44. Όμως οι φιλοξενούμενοι πάλι δεν το έβαλαν κάτω. Με τον Ντέρικ Ουίλιαμς σε ρόλο εκτελεστή πήραν μάλιστα το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (59-60) πριν ο Όγνιεν Ντόμπριτς με έξι συνεχόμενους πόντους βάλει και πάλι τους Σέρβους σε θέση οδηγού. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 65-60 και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματικά η αναμέτρηση ήταν Αστέρας εναντίον Νάναλι. Εντυπωσιακός ο Αμερικανός σημείωσε τους 15 από τους 17 πόντους της ομάδας. Ως γνωστόν όμως ένας δεν γίνεται να τα βάλει με μία ολόκληρη ομάδα.Οι γηπεδούχοι έκαναν σωστά όσα έκαναν στην υπόλοιπη αναμέτρηση, δηλαδή έλεγχος στα ριμπάουντ παραπάνω κατοχές, σωστή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και σημείωσαν σχετικά εύκολα την 13η νίκη τους στη διοργάνωση φέτος.

Ο ΑΤΥΧΟΣ: Έι Τζέι Χόλινς. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο καλύτερος παίχτης (11 πόντους,πολύ καλή άμυνα) των Σέρβων, μέχρι τη στιγμή που χτύπησε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Σε μία διεκδίκηση ενός επιθετικού ριμπάουντ έπιασε το αριστερό του γόνατο πήγε στον πάγκο (ευτυχώς μόνος του) και δεν επέστρεψε στην αναμέτρηση. Σίγουρα στο στρατόπεδο του Αστέρα ελπίζουν να μην είναι κάτι σοβαρό, καθώς είναι πολύ σημαντικός στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα φέτος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πραγματικά οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι ήταν αδύνατο να χάσουν κάποιο ριμπάουντ. Τόσο κυριαρχικοί έδειχναν σε αυτόν τον τομέα,αφού μάζεψαν 16 παραπάνω «σκουπίδια» σε σχέση με τη Μακάμπι. Επίσης είχαν 18 επιθετικά έναντι μόλις 4 των αντιπάλων τους. Μοιρασμένα τα λάθη από 11 ο καθένας, ενώ η ομάδα από το Ισραήλ σούταρε με καλύτερα ποσοστά εντός πεδιάς σε σχέση με τους Σέρβους (49%-42%) αλλά όταν έχεις εκτελέσει 14 λιγότερες επιθέσεις λογικό να γύρει η πλάστιγγα κατά σου.