26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Έπαιξε όσο έπρεπε η Μακάμπι κι άνοιξε το σκορ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το καθήκον της και νίκησε 82-76 την Μπνέι Χασαρόν εντός έδρας, ανοίγοντας το σκορ στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ του Ισραήλ.

Η «ομάδα του λαού» δεν ενθουσίασε σε καμία περίπτωση με την απόδοσή της, ωστόσο έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να πάρει τη νίκη και να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να μην πατούν καθόλου καλά στο παρκέ και βρέθηκαν να χάνουν 45-41.

Ο... διακόπτης γύρισε στην τρίτη περίοδο καθώς η Μκάμπι κυριάρχησε πλήρως και με επιμέρους σκορ 28-17 προηγήθηκε στο 30' με 69-62 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Μετά από μία ισορροπημένη τέταρτη περίοδο, η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 82-76.

Κορυφαίος για την «ομάδα του λαού» ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 24 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ονοάκο με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, επίδοση που δεν αποδείχθηκε αρκετή για τους φιλοξενούμενους.