22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Εντός έδρας «σφαλιάρα» για τη Βίρτους πριν τον Ολυμπιακό

Η Βίρτους Μπολόνια ηττήθηκε 85-84 στην παράταση εντός έδρας από τη Βενέτσια, σε αγώνα της 12ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η προσεχής αντίπαλος των «ερυθρόλευκων» στην Ευρωλίγκα έχει πλέον ρεκόρ 8-4 κι έμεινε στην τέταρτη θέση της κατάταξης, με το συγκρότημα του Νέβεν Σπάχια το οποίο «δραπέτευσε» με το διπλό να την προσπερνάει.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα 45 αγωνιστικά λεπτά του. Στα 20'' για το τέλος της κανονικής διάρκειας ο Σενγκέλια ισοφάρισε με κάρφωμα 80-80 στέλνοντας την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι επιθέσεις ήταν πάρα πολύ άστοχες ακόμα και σε ελεύθερα σουτ, με τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού Κάιλ Ουίλτζερ να σημειώνει από κοντά το νικητήριο καλάθι της Βενέτσια, με 18 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε το τρίποντο της νίκης στην εκπνοή αλλά αστόχησε.