21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ελβετία: Ξεκίνημα με το «δεξί» για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στα προ-προκριματικά του Παγκοσμίου 2027

Η Ελβετία του Ηλία Παπαθεοδώρου αντιμετώπισε προβλήματα για ένα ημίχρονο απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, ωστόσο κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει και με διαφορά (70-53), ξεκινώντας με το «δεξί» στα προ-προκριματικά για το Παγκόσμιου Κύπελλο του 2027.

Το Αζερμπαϊτζάν ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 10-20, όμως η Ελβετία πρόλαβε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ πριν το ημίχρονο (29-28). Το 2ο μισό του αγώνα ανήκε εξ ολοκλήρου στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, όπου με ένα επί μέρους σκορ 43-25 και ένα 22-10 στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει με θετικό τρόπο την προσπάθειά του για πρόκριση στην προκριματική φάση του επόμενου Παγκόσμιου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σελίμ Φοφανά με 19 πόντους (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Άντονι Πολίτε (16 πόντοι), Μισέλ-Οφίκ Ενζεγκέ (11 πόντοι). Απ' τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζακ ΛιΝτέι (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Αζερμπαϊτζάν, με όλους τους υπόλοιπος να μην φτάνουν τους 10 πόντους.