25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα-Τσεχία 47-50: Η Μπρζόνοβα «ξέρανε» με απίθανο buzzer beater τις Νεάνιδες και… με Βουλγαρία για την άνοδο (pics)

Η Εθνική Νεανίδων έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια, παρά την χαρακτηριστική αστοχία της ειδικά στα τρίποντα (1/18 στο σύνολο με 0/17 πριν από εκείνο της Στολίγκα στα 35.9" για τη λήξη), να επιστρέψει από το -10 απέναντι στην Τσεχία, ισοφάρισε και μάλιστα είχε και την ευκαιρία να πάρει την νίκη για την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία του Ευρωμπάσκετ U18, όμως ένα απίθανο buzzer beater της Έμιλι Μπρζόνοβα «ξέρανε» τις παίκτριες της Βασιλείας Γκουζίνη, χάρισε την νίκη στην ομάδα της με 50-47 και μας φέρνει σε θέση να παίζουμε αύριο (11/8, 18:00) για το μοναδικό εναπομείναν εισιτήριο ανόδου με τη Βουλγαρία.

Η Εθνική Νεανίδων μπήκε πολύ «μουδιασμένα» και δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με ορισμένα καλάθια της Μπρζόνοβα να οδηγούν στο 3-9 στα πρώτα έξι λεπτά, με τις Τσέχες να κρατούν τη διαφορά έως το τέλος της πρώτης περιόδου (7-13). Αντλώντας δύναμη από την άμυνά τους, που δέχθηκε μόλις επτά πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες της Γκουζίνη επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 20-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Τα επιθετικά προβλήματα έκαναν την εμφάνισή τους εκ νέου στην τρίτη περίοδο, αφού τρίποντο δε βρίσκαμε με κανέναν τρόπο, μετρώντας μέχρι το φινάλε της 0/14 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα, για να γυρίσει η Τσεχία από το 27-24 εναντίον της και να προηγηθεί με διψήφια διαφορά, προτού μια βολή της Παρασκευοπούλου μειώσει στο 28-37 του δεκαλέπτου. Παρά την αστοχία αυτή, η ελληνική ομάδα συνέχισε να παλεύει και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με σουτ της Χωλοπούλου στα μέσα της τελευταίας περιόδου (38-40). Η Καμενίκοβα και η Κάλνα κράτησαν μπροστά την Τσεχία και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +6, όμως οι διεθνείς μας αντέδρασαν ξανά και πλησίασαν εκ νέου στο καλάθι με λέι απ της Χατήρα στο τρίλεπτο για το τέλος (44-46), ενώ μετά από σχεδόν τρία λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς ήρθε το πρώτο μας τρίποντο μετά από 17 άστοχες προσπάθειες από τη Στολίγκα για την ισοφάριση στα 35.9" (47-47). Η Εθνική, μάλιστα, είχε αμέσως μετά την ευκαιρία της, αλλά η Χωλοπούλου αστόχησε στο λέι απ και η Μπρζόνοβα με το τρομερό της σουτ μας «ξέρανε» (47-50).

Δεκάλεπτα: 7-13, 20-20, 28-37, 47-50