21.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ελλάδα-Τουρκία 89-80: «Ιπτάμενος» Κώστας, άμυνα «μπετόν αρμέ»! (vids+pics)

Με έναν Κώστα Αντετοκούνμπο... να κάνει τα πάντα και να συμφέρει, καθώς και μια άμυνα που «λύγισε» τους Τούρκους, η Εθνική για άλλη μια φορά με... καμικάζι τρόπο έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, νίκησε με 89-80 και πήρε το Τουρνουά Aegean Ακρόπολις, στην πιο δυνατή προπόνηση και τώρα κοιτάζει τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και την πρόκληση της Σερβίας.

Με τον Καλάθη να ξεκινά σε άλλο ένα ματς πολύ καλά... χορεύοντας με κάθε τρόπο την τουρκική άμυνα, το έναυσμα δόθηκε και η συνεργασία του με τον εξίσου κεφάτο Κώστα Αντετοκούνμπο μας έδωσε μια πολύ καλή αρχή, στο +9 στα μισά της πρώτης περιόδου (15-6). Με τους Κορκμάζ και Οσμάν να δίνουν σύνθημα αντεπίθεσης, όμως, η Τουρκία δεν έδειξε διατεθειμένη να μας αφήσει να επιβάλουμε πλήρως το ρυθμό μας, αποκλιμακώνοντας σιγά σιγά την ένταση, αν και φρόντισε να... ξεσηκώσει το ΟΑΚΑ ο Παπανικολάου με το τρίποντο ακριβώς στη λήξη του δεκαλέπτου (22-15).

Οι διεθνείς μας εμφανίστηκαν πιο άτολμοι στη δεύτερη περίοδο, ο Αταμάν την ίδια ώρα είχε «κλειδώσει» τους παίκτες που του έκαναν νωρίτερα ζημιά και στην επίθεση οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις από μακριά και από το... κρεσέντο του Κορκμάζ, με αποτέλεσμα το σκηνικό πια να έχει αλλάξει στα μέσα της (29-34). Ο Αγραβάνης ήταν ο μόνος σε εκείνο το διάστημα δραστήριος επιθετικά και, κάπου εκεί, η επιστροφή του Κώστα και η παρουσία του Λαρεντζάκη για τη... βρώμικη δουλειά, βοήθησαν ώστε να γυρίσουμε με σερί 7-0, αν και πάλι οι Κορκμάζ-Οσμάν είχαν τον τρόπο τους να κρατήσουν μπροστά τους φιλοξενούμενους (42-43).

Ο Ντόρσεϊ μπήκε με κέφι στην τρίτη περίοδο και η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα την τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 9-2, που την έβαλε ξανά σε θέση οδηγού (51-45 στο 22'). Βρίσκοντας περισσότερες λύσεις, όμως, σε παίκτες όπως ο Σαϊμπίρ, ο Χαζέρ και ο Μπιτίμ, η Τουρκία βρήκε ξανά το δρόμο για να προηγηθεί, εκμεταλλευόμενη και το... σόου που έφερε την αποβολή του Αταμάν στο 26ο λεπτό και σίγουρα «πάγωσε» το ρυθμό, για να τιμωρήσει σε συνεχείς περιστάσεις την άμυνά μας με τον Οσμάν να «ζεσταίνεται» και πάλι (59-67 στο 29'). Ο τραυματισμός του Σαϊμπίρ έκανε άπαντες στην ομάδα της γειτονικής χώρας να ανησυχήσουν και ο Σλούκας με ατομική προσπάθεια μείωσε στο -6 για το δεκάλεπτο (63-69).

Ο «παγωμένος» ρυθμός έμεινε για τα πρώτα τρία λεπτά στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με τον Μαχμούτογλου να ευστοχεί για τρεις και το 68-74, αλλά σε εκείνο το σημείο η ελληνική άμυνα του πιο χαμηλού σχήματος του Ιτούδη με Κασελάκη και Κώστα ως ψηλούς δεν έδωσε άλλο περιθώριο, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και πραγματοποίησε ένα σερί 9-0, με το οποίο ανάγκασε τους Τούρκους σε τάιμ άουτ (77-74). Η ελληνική ομάδα είχε βρει πια το ρυθμό της και, δεχόμενη μόνο 11 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, με τον Ντόρσεϊ να δίνει το ιδανικό φινάλε, πήρε την νίκη κι έκανε το «3 στα 3», για να κερδίσει το Τουρνουά (89-80).

Δεκάλεπτα: 22-15, 42-43, 63-69, 89-80

ΕΓΙΝΕ... ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ: Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έδειξε το τι αξίζει σε αυτό το ματς, όντας απολαυστικός ειδικά στο φινάλε και τελειώνοντας με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο κλεψίματα, ένα μπλοκ και κανένα λάθος σε πάνω από 31 λεπτά, αν και κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει το 0/4 στις βολές. Εξαιρετική η συνεργασία του με τον Κώστα Σλούκα (10 π., 5 ασ.), «έδεσε» την άμυνα ο Κώστας Παπανικολάου (13 π., 6 ρ.) και τελείωσε όμορφα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (16 π., 5/10 δ., 1/2 τρ., 3 ρ., 4 ασ., 1 κλ., 2 λ.).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική μας πέτυχε 11 παραπάνω κατοχές, με έξι περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ (12-6), αλλά και με συγκλονιστική λίγα λάθη, έξι λιγότερα από τους Τούρκους (6-12), σε ένα στοιχείο που βοήθησε στην οικονομία του αγώνα, αν και φυσικά οι 9/18 βολές χτυπούν ακόμη ένα «καμπανάκι» σε αυτό τον τομέα.