25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα – Τουρκία 81-61: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο και θα παίξει με την Ιταλία για την 9η θέση

Η Εθνική Εφήβων νίκησε την Τουρκία με 81-61, στο παιχνίδι για τις θέσεις 9-12 κι έτσι αύριο (4/8) θα διεκδικήσει την ένατη θέση κόντρα στην Ιταλία η οποία νωρίτερα είχε κάμψει την αντίσταση της Λετονίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνάντησε αντίσταση για ένα ημίχρονο, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 14-14 και το ημίχρονο επίσης ισόπαλο με 35-35.

Από την τρίτη περίοδο όμως η «γαλανόλευκη» πάτησε το πόδι στο... γκάζι κι εξαφανίστηκε. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου στο Τάμπερε της Φινλανδίας έγραφε 59-46 και πλέον η Εθνική ήταν το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη.

Παρά την προσπάθεια των Τούρκων για να ξαναμπούν στο ματς, αυτό είχε πάρει τον δρόμο του και η κόρνα της λήξης βρήκε την Ελλάδα να επικρατεί «καθαρά», εύκολα και δίκαια με 81-61.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Παναγιώτης Παγώνης με 19 πόντους.