16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ελλάδα-Σερβία 97-92: Ψυχάρες την άφησαν στο… περίμενε! (vids)

Ψυχάρες άφησαν την Σερβία στο... περίμενε! Συγκλονιστική εμφάνιση από τους Έλληνες διεθνείς, που μπορεί να μην είχαν βαθμολογικό κίνητρο αλλά είχαν... καρδιά και κέρδισαν στην παράταση τη Σερβία που "καιγόταν" για τη νίκη καθώς δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που δυσκολεύονταν να βρουν σκορ για αρκετά λεπτά στο ξεκίνημα. Εκείνοι που βρήκαν πιο γρήγορα λύσεις ήταν οι Σέρβοι, που χωρίς να εντυπωσιάσουν βρέθηκαν να προηγούνται με 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (8-15), την ώρα που οι Έλληνες διεθνείς ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραρε 22 πόντους σε σχέση με τους 8 της πρώτης περιόδου, ωστόσο έμεινε στο -9 στην ανάπαυλα (30-39).

Η Εθνική βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ χωρίς ωστόσο να αφήνει τους Σέρβους να ξεφύγουν και το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη πίσω από το κέντρο έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (55-62) στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου, ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων! Η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά για το φινάλε (69-68) και πήρε ψυχολογική ώθηση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και το καλάθι του Δημήτρη Μωραΐτη λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση (80-80). Εκεί οι Έλληνες διεθνείς είχαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν τη νίκη, αφήνοντας τους Σέρβους στο... περίμενε όσον αφορά την πρόκρισή τους στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

ΤΗΝ... ΕΚΤΕΛΕΣΑΝ: Νίκος Ρογκαβόπουλος και Δημήτρης Μωραΐτης ήταν οι μπροστάρηδες της μεγάλης νίκης, με τον πρώτο να φορτώνει με 28 πόντους το καλάθι των Σέρβων και τον δεύτερο να συμπληρώνει 23.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρότι δέσποζε στη σερβική ρακέτα ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, η ελληνική ομάδα είχε την υπεροχή στον τομέα των ριμπάουντ με 35 έναντι 31 της ομάδας του Πέσιτς.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.