25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο 67-65: Με “υπογραφή” Παπανικολάου η ανατροπή (pics)

Η Ελλάδα νίκησε το Πουέρτο Ρίκο με 67-65 στην τελευταία εν Ελλάδι εμφάνιση της, πριν τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Το παιχνίδι ήταν κοντά στη μεγαλύτερη διάρκεια του, με την "γαλανόλευκη" να είναι πίσω σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ελέω δοκιμών του Βασίλη Σπανούλη, όμως να φορτσάρει στη συνέχεια και να επικρατεί στο κατάμεστο PAOK Sports Arena,. Μοναδικό μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός στον δεξί ώμο του Βασίλη Τολιόποπουλο, ο οποίος έπαιξε μόνο στο πρώτο 20λεπτο και αναμένουμε να διαπιστωθεί η κατάσταση του. Εκτός παιχνιδιού ήταν Ο Γιάννης, ο Καλάθης, ο Λαρεντζάκης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Το ματς:

Η Ελλάδα ξεκίνησε άστοχα το παιχνίδι, χωρίς να έχει σκοράρει στα πρώτα τρία λεπτά και και το Πουέρτο Ρίκο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων . Το σκορ ήρθε από τους ψηλούς της ομάδας (Μήτογλου-Παπαγιάννη) τόσο μέσα από το ζωγραφιστό όσο και από την περιφέρεια.(7-9). Παρόλα αυτά οι δοκιμές προσώπων και σχημάτων από πλευράς Βασίλη Σπανούλη σε συνδυασμό με την ομοιογένεια του Πουέρτο Ρίκο έδωσαν το προβάδισμα πέντε πόντων(15-20) στην πρώτη περίοδο.

Η αμερικανική χώρα κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (20-32). Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα(2 κοψίματα) και επίθεση(10 πόντοι) και με άξιο συμπαραστάτη(όπως και στην πρώτη περίοδο) τον Ντίνο Μήτογλου(10 πόντοι) η "γαλανόλευκη" μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (32-36) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια. Η Ελλάδα είχε επτά λάθη, κάτι το οποίο μαζί με το 75% στα δίποντα της αντιπάλου της, δεν της  έδινε περιθώριο προβαδίσματος.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο και με την «επίσημη αγαπημένη» να φτάνει από το -9 μέχρι το -4 με το Πουέρτο Ρίκο να βρίσκει συνεχώς απαντήσεις. Τα τρίποντα των Χαραλαμπόπουλου και Καλαϊτζάκη μείωναν την διαφορά για λίγο καθώς ο Γουότερς και ο Πινέιρο σκόραραν με τον ίδιο τρόπο για να διαμορφώσουν το 46-53 στα 2'27" πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, η οποία θα ολοκληρωνόταν στο 48-58.

Η Ελλάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε να έχει ενέργεια και με πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στην άμυνα αλλά και στην επίθεση στον η διαφορά μειώθηκε μετά από πολύ ώρα στους δύο πόντους(56-58). Έτσι ολοκληρώθηκε ένα 8-0 σερί της Ελλάδας με 7'16" για το φινάλε. To τρίποντο του Λούντζη 2'30" και το λέι-απ του  Μητογλου στα 2' έφεραν το παιχνίδι στο 64-65. Με 30" πριν τη λήξη ο αρχηγός της ομάδας Κώστας Παπανικολάου, με μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια πέτυχε το αριστερό λέι-απ και έδωσε το προβάδισμα στη "γαλανόλευκη" για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Το τελευταίο σουτ από το Πουέρτο Ρίκο χάθηκε από τον Χοσέ Αλβαράδο, με τον Παπαγιάννη να παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ, να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές και το παιχνίδι να λήγει νικηφόρα για την Ελλάδα me 67-65.

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ, Λούντζης 4 (1), Μωραϊτης 1, Τολιόπουλος, Καλαϊτζάκης Π. 7 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Παπανικολάου 10 (2), Κουζέλογλου, Χουγκάζ, Μήτογλου 18, Τανούλης 2

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ελλάδα υποχρέωσε το Πουέρτο Ρίκο σε επτά λάθη στην τελευταία περίοδο, ενώ στις προηγούμενες τρεις είχε συνολικά έξι. Ταυτόχρονα η "γαλανόλευκη" πέτυχε πέντε κλεψίματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτρεξε σκοράροντας στον αιφνιδιασμό.