29.4 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Ελλάδα-Πολωνία 78-73: Πρώτο δείγμα θετικό με άμυνα για οδηγό (pics)

Η Εθνική Ανδρών έδειξε το δρόμο για το Προολυμπιακό Τουρνουά... με την άμυνά της. Στο πρώτο φιλικό με την Πολωνία έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία, φάνηκε πως έχει να δουλέψει αρκετά, και κυρίως τη διάρκειά της, όμως το άνετο 78-73 χωρίς κυρίως τους αδελφούς Αντετοκούνμπο και τον Παπανικολάου είναι ένα πρώτο ενθαρρυντικό σημάδι για τη συνέχεια των φιλικών και, φυσικά, τις μεγάλες της υποχρεώσεις στις αρχές Ιουλίου.

Ο Μίλιτσιτς είδε... το γιο του να ξεκινά με πολύ καλό ρυθμό και τους παίκτες του να κυριαρχούν στη ρακέτα, αρχίζοντας καλύτερα με το ματς στο 5-15 στα μισά της πρώτης περιόδου και αναγκάζοντας τον Σπανούλη σε τάιμ άουτ. Δύο σερί τρίποντα του Παπαγιάννη κι ένα γκολ-φάουλ του Ούοκαπ πρόσφεραν ένα 9-0 ως αντίδραση για την Εθνική μας, ωστόσο με τον Σλότερ πρωταγωνιστή απέναντι στην... φρεσκαρισμένη μας πεντάδα από τον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-27 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ουόκαπ «έδενε» την Εθνική μας στις δύο πλευρές του παρκέ κι έγινε ο βασικός λόγος της αντεπίθεσης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα μακρινά σουτ του Χαραλαμπόπουλου να ισοφαρίζουν το ματς με επιμέρους 14-6 και τον Καλαϊτζάκη να μας δίνει προβάδισμα από τη γραμμή των βολών (35-33 στο 16'). Με πολυφωνία στην επίθεση και την άμυνά μας να συνεχίζει να παρουσιάζεται βελτιωμένη, το ημίχρονο έκλεισε στο 46-41.

Ο Παπαγιάννης «σκέπαζε» τα καλάθια και, την ίδια ώρα, ο Τολιόπουλος άρχισε με τη σειρά του να βρίσκει ρυθμό, για να πάρει η «γαλανόλευκη» διψήφιο προβάδισμα στα μέσα της τρότης περιόδου (58-48). Η αποχώρηση του διεθνούς σέντερ, όμως, που μάτωσε σε συνδυασμό με τις αρκετές αλλαγές του Σπανούλη από τον πάγκο, θέλοντας να δοκιμάσει πράγματα, έδωσαν τη δυνατότητα στον Μπαλτσερόφσκι να γίνει πρωταγωνιστής στο «ζωγραφιστό» και να ξεκινήσει αντεπίθεση των Πολωνών με επιμέρους 2-12, που συμπληρώθηκε με τρίποντο του Σοκολόφσκι για το 60-60 του δεκαλέπτου.

Η Εθνική βασίστηκε και πάλι στα μακρινά της σουτ στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με τους Λούντζη και Καλάθη να ευστοχούν για το +6 στα πρώτα τρία της λεπτά (69-63). Ο Σλότερ φαινόταν να είναι η μόνη πηγή κινδύνων από την πλευρά των Πολωνών και αυτό δεν μπορούσε να τους οδηγήσει στο να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος, με την άμυνά μας όσο παιζόταν το ματς να κυριαρχεί και να οδηγεί στην νίκη με 78-73.

Δεκάλεπτα: 19-27, 46-41, 60-60, 78-73