22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα-Πολωνία 68-55: Να περάσει ο επόμενος

Ένα ξέσπασμα στις αρχές της τρίτης περιόδου που της επέτρεψε να προηγηθεί με 16 πόντους, αποδείχτηκε καταλυτικό για την Εθνική ομάδα των παίδων που «σφράγισε» την πρόκριση της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ του Ηρακλείου, νικώντας την Πολωνία με 68-55.

Η Εθνική μας μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι προηγούμενη με 8-2 στο πρώτο τετράλεπτο. Στη συνέχεια όμως «κόλλησε» επιθετικά μένοντας χωρίς πόντο μέχρι τα 30’’ από το τέλος της περιόδου για να βρεθεί πίσω με 8-11. Στο 10’ η Πολωνία ήταν μπροστά με 13-11.

Με τον Μπαρμπαγιάννη αποτελεσματικό, η Ελλάδα ανέκτησε το προβάδισμα μετά το τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου (20-18) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (27-27 στο 17’). Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη όμως έκλεισε καλύτερα το ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (35-29), κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (25-14) και με οχτώ πόντους του Χαϊδεμένου.

Το σερί συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, κάτι που επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να βρεθεί για πρώτη φορά προηγούμενη με διψήφια διαφορά αλλά και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα (45-29 στο 24’). Οι Πολωνοί προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση με μία ζώνη «2-3» όμως η Εθνική μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης (54-36 στο 28’). Χαλάρωσε ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, επιτρέποντας στους Πολωνούς με ένα 7-0 να μειώσουν τη διαφορά (54-43 στο 30’).

Η πολωνική ζώνη συνέχισε να βάζει δύσκολα στους διεθνείς μας που έμειναν στους πέντε πόντους σε έξι αγωνιστικά λεπτά (από το 54-36 του 28’, στο 59-50 του 34’). Οι Πολωνοί όμως δεν κατάφεραν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί, αφού η ελληνική άμυνα λειτουργούσε εξαιρετικά. Έτσι 3,5 λεπτά πριν το τέλος, το εθνικό μας συγκρότημα ήταν μπροστά με 14 (64-50) και κράτησε στα χέρια της την κατάσταση ως το τέλος.