21.3 C

Ελλάδα-Νορβηγία 79-50: «Ξέσπασμα» των Νεανίδων και τώρα… τελικός με Ιρλανδία (pics)

Η Εθνική Νεανίδων επιβεβαίωσε από πολύ νωρίς την ανωτερότητα έναντι της Νορβηγίας, «ξέσπασε» με 79-50 για την ήττα από τη Βουλγαρία και, πλέον, έχει μπροστά της τον αυριανό (7/8, 13:30) τελικό της δεύτερης θέσης με την Ιρλανδία στον όμιλό της, με την νικήτρια ομάδα να περνά στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ U18 Β' Κατηγορίας, συνεχίζοντας στο δρόμο για την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα έξι λεπτά του, ώσπου η άμυνά μας άρχισε να δίνει αυτοπεποίθηση στην άλλη πλευρά του παρκέ, με τη Λιανούδη να ξεκινά και τη Σιουμουρέκη να ακολουθεί με το μακρινό σουτ, δίνοντας αέρα οκτώ πόντων στην πρώτη περίοδο (20-12). Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό κι έχοντας πολυφωνία επιθετικά, οι Νεάνιδες αύξησαν κι άλλο την απόσταση, η οποία στο ημίχρονο βρέθηκε στο +24 με τρίποντο της Στολίγκα (46-22).

Συνεχίζοντας στο ίδιο πνεύμα και βάζοντας κι άλλες παίκτριες στην «εξίσωση», η «γαλανόλευκη» άνοιξε τη ψαλίδα και κοντά στους 30 πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή ένα τρίποντο της Στολίγκα (66-38). Η τελευταία περίοδος ήταν φυσικά διαδικαστική, με την Εθνική Νεανίδων να κάνει άνετα το 2-1 σε τρεις αγώνες και να δείχνει έτοιμη για τη μεγάλη αναμέτρηση με την Ιρλανδία, που θα φανερώσει το αν μπορεί να συνεχίσει να ονειρεύεται για την επιστροφή στην κορυφαία κατηγορία του Ευρωμπάσκετ U18 (79-50).

Δεκάλεπτα: 20-12, 46-22, 66-38, 79-50