18.3 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία 83-74: Και τώρα… κοπιάστε! (pics)

Η Εθνική Ανδρών απέδειξε αυτό που υποσχόταν από την αρχή, μια ομάδα... πολύ σκληρή για να πεθάνει, βρίσκοντας τη δύναμη από την άμυνά της μετά το +15 της Νέας Ζηλανδίας, «χαλώντας» το μυαλό της και πραγματοποιώντας την ανατροπή, για να περάσει με 83-74 στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου την περιμένει ο τελικός επιβίωσης την Παρασκευή (1/9) με αντίπαλο τη Λιθουανία, την οποία η Επίσημη Αγαπημένη καλεί να... κοπιάσει να περάσει πάνω από το πτώμα της, αν θέλει να προκριθεί στην οκτάδα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με την Εθνική να στοχεύει χαμηλά και τους αντιπάλους μας να μας «κυνηγούν» με τη σκληράδα τους και να δοκιμάζουν το μακρινό σουτ, καταφέρνοντας να πάρουν ένα προβάδισμα πέντε πόντων, ύστερα από οκτώ λεπτά ισορροπίας, εκμεταλλευόμενοι και το μπόνους των βολών (12-17). Ο Γκατάι απάντησε στον Παπαπέτρου και η διαφορά αυτή έμεινε στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-20).

Τα μακρινά σουτ των Νεοζηλανδών έπεφταν... βροχή και η Εθνική μας, την ίδια ώρα, έμοιαζε σαστισμένη να παρακολουθεί, μην έχοντας σημείο αναφοράς στην επίθεση, με αποτέλεσμα το +15 να μας βάλει σε μεγάλο προβληματισμό προς το τέλος της δεύτερης περιόδου (28-43 στο 18'). Ο Λαρεντζάκης και ο Παπαπέτρου επιχείρησαν να «ωθήσουν» τους συμπαίκτες τους, που έχαναν σωρηδόν και τα ριμπάουντ, μειώνοντας στο -11 της ανάπαυλας (32-43).

Μια διαφορετική Εθνική βγήκε στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, με τον Θανάση πρώτο να δίνει τον τόνο και την άμυνά μας, με τρομερή πίεση στους Νεοζηλανδούς χειριστές, να κάνουν τους παίκτες του Κάμερον να... χάσουν το μυαλό τους, ενώ ο Παπαπέτρου ανέλαβε ρόλο σκόρερ με κάθε τρόπο, ώστε να μειώσουμε μέσα σε επτά λεπτά στον πόντο (50-51). Κανείς, όμως, δεν τον υποστήριξε στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα οι Ωκεανοί να πάρουν μια ανάσα έως το τέλος του δεκαλέπτου (50-54).

Η αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου έμοιαζε με το τρίτο και οι διεθνείς μας, με τον Λαρεντζάκη να έρχεται ως βοηθός του Παπαπέτρου, πραγματοποίησαν σερί 9-0, με το οποίο πήραν κεφάλι στο σκορ κι έδειξαν, ότι ο ρους του αγώνα είχε πια αλλάξει (59-54 στο 33'). Τα μαζικά μακρινά σουτ ακολούθησαν και ένα καλάθι του Παπαγιάννη από κοντά έβαλε υποθήκη νίκης με σχεδόν 3.5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (73-61). Οι Νεοζηλανδοί δεν τα παράτησαν, βρήκαν ορισμένα μακρινά σουτ και μείωσαν μέχρι και στο -4 για εκείνους με περίπου μισό λεπτό για το τέλος (78-74), αλλά αυτό διόλου μας άγχωσε, με την ευστοχία από τη γραμμή των βολών να ολοκληρώνει την πρόκριση στους «16» (83-74).

Δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου όχι απλά βγήκε μπροστά, όταν μετά την πίεση που οδήγησε στα λάθη των Νεοζηλανδών, χρειαστήκαμε σκορ, αλλά το έκανε με ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, σημειώνοντας 27 πόντους με 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 7/10 βολές, μαζί με έξι ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και κανένα λάθος σε σχεδόν 29.5 λεπτά, έχοντας καθοριστική συμβολή και στην άμυνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική μας... ζάλισε την Νέα Ζηλανδία στο δεύτερο ημίχρονο και την ανάγκασε σε 15 παραπάνω λάθη (6-21), τα οποία έφεραν σχεδόν ισάριθμες κατοχές, με αποτέλεσμα να καλυφθεί κάθε έλλειμμα στα σουτ και να έρθει η νίκη με πολλή σκληράδα.