23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 69-74: Πλήρωσε το δεύτερο δεκάλεπτο και έμπλεξε (vid)

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το Ευρωμπάσκετ 2023 η Εθνική Γυναικών, η οποία παρά την προσπάθεια της στο 4ο δεκάλεπτο, ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 74-69 και πλέον βλέπει την πρόκριση να δυσκολεύει.

Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα ξεκίνησε καλύτερα, και με την Φασούλα να έχει 10 πόντους στα πρώτα λεπτά, έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο στο +5 (23-18), για να πληρώσει το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 23-8 βρέθηκε πίσω με -10 (41-31) στο 19’, με την διαφορά να φτάνε ως και το +13 (60-47) για το Μαυροβούνιο.

Με εκπληκτική άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε ως το -5 (66-61) και έχασε αρκετές ευκαιρίες να πλησιάσει στο σκορ.

Από 15 πόντους πέτυχαν Σπανού (4/7 διπ., 1/7 τριπ., 11 ριμπ.) και Φασούλα (5/13 διπ., 9 ριμπ.). με την Σταμολάμπρου να έχει 14 πόντους (3/6 διπ., 2/4 τριπ., 4 ασίστ).

Στο άλλο παιχνίδι του Α’ Ομίλου στις 21.00 η Λετονία αντιμετωπίζει την Ισπανία, και αναφορικά με την πρόκριση, στην τελική φάση της Λουμπλιάνα προκρίνεται η 1η ομάδα κάθε ομίλου, ενώ η 2η και η 3η δίνουν αγώνες play in με τον άλλο όμιλο στο Τέλ Αβίβ. Η 4η ομάδα αποχαιρετάει το τουρνουά.