25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα-Λιθουανία 87-82: Γενιά νικητών, Ελλάδα ζώνης μεταλλίων!

Τον έναν αντίπαλο μετά τον άλλο "καταπίνει" στα νοκ - άουτ ματς η Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Γκντίνια. Μετά το Ισραήλ, απόψε ήταν η σειρά της πανίσχυρης Λιθουανίας να υποκλιθεί στην "αρμάδα" του Κώστα Παπαδόπουλου, που νίκησε με 87-82 και πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσει το Σάββατο(20/7,21:30) τη Γαλλία για να διεκδικήσει μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Το "αύριο" του ελληνικού μπάσκετ βροντοφωνάζει "παρών", αφού είναι η ομάδα που και πέρυσι πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην Κρήτη, δείχνει ότι η δουλειά που γίνεται στην ανάπτυξη αποδίδει και υπάρχει συνέχεια και... συνέπεια.

Το ματς:

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά στην επίθεση, με τελειώματα από κοντά των Ζούγρη και Σαμοντούροφ και το τρίποντο στον αιφνιδιασμό του Πλώτα, να αναγκάζουν την Λιθουανία να καλέσει νωρίς το πρώτο ταιμ-αουτ με σκορ 9-4. Στη συνέχεια η αντίπαλος της Εθνικής έκανε ένα 7-0 σερί(9-11) και το πρόβλημα στο ριμπάουντ ήταν εμφανές(8-15). Ο Χιτικούδης έδωσε λύσεις από τον πάγκο με πέντε σερί πόντους και η 'γαλανόλευκη" θα ολοκλήρωνε την πρώτη περίοδο όντας πίσω με δύο πόντους(19-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε στους ίδιους ρυθμούς με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Η Λιθουανία κυριάρχησε στα ριμπάουντ(19-24) και πήρε μεγάλη βοήθεια από τους πόντους που προήλθαν από τον πάγκο(11-20). Η Ελλάδα από την πλευρά της έβρισκε απαντήσεις με τους Καρακώστα, Πλώτα και Σαμοντούροφ, ενώ πήγαινε περισσότερο στο ζωγραφιστό (13/25 διπ.) σε αντίθεση με την αντίπαλο της η οποία εκτελούσε συχνά από μακριά και είχε 3/15 τρίποντα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-39.

Ο Βαγγέλης Ζούγρης μπήκε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τρίποντο(!) έδωσε μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στην Ελλάδα(45-44) στο 23′. Κομβική στιγμή στο παιχνίδι ήταν η αποβολή του Μοτέγιους Κρίβας στο 26′, ο οποίος είχε εννιά πόντους και πέντε ριμπάουντ μέχρι εκείνο το σημείο.

Η Ελληνική ομάδα με τον... σεληνιασμένο Ζούγρη να κάνει τα πάντα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 64-60 και στο 33' ήταν στο +7, 69-62 και ένα λεπτό αργότερα στο +10, 75-65.Η Εθνική στο 38'30'' ήταν στο +12, 82-71, κάποιες βιαστικές επιλογές έδωσαν το δικαίωμα στους Λιθουανούς να πλησιάσουν στους 4, 83-80, αλλά στο φινάλε επικράτησε η ψυχραιμία.