22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα-Κροατία 77-63: «Μασάνε σίδερα» και «κλειδώνουν» πρωτιά οι Παίδες! (pics)

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Κροατία, ξεκινώντας εκ νέου από την τρομερή της άμυνα και βρίσκοντας τις σωστές επιλογές επιθετικά για να κυριαρχήσει, η Εθνική Παίδων έκανε το «2 στα 2» με 77-63 έναντι της «Χρβάτσκα» και, εκμεταλλευόμενη την ήττα των Ιταλών από τους Ισραηλινούς, έμεινε μόνη πρώτη στον όμιλό της για το Ευρωμπάσκετ U16 της Κρήτης, έχοντας δουλειά μονάχα να «κλειδώσει» αύριο (11/8) την κορυφή απέναντι στην Ιταλία.

Ο αγώνας εξαρχής φαινόταν πως θα κρινόταν σε λεπτομέρειες, με την Εθνική μας να επιχειρεί με δύο σερί καλάθια του Χαϊδεμένου να πάρει κεφάλι (16-13 στο 7'), όμως η απάντηση ήρθε με σερί 0-6 των Κροατών, που πήραν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (19-22). Η υπέρ τους διαφορά ανέβηκε και στο +5 σκοράροντας από τη γραμμή των βολών (21-26 στο 12'), όμως με την άμυνά μας να συνεχίζει να είναι συνεπής και βρίσκοντας λύσεις στην άλλη πλευρά του γηπέδου, καταφέραμε να προηγηθούμε (33-31 στο 17'), για να ακολουθήσει μια εναλλαγή των δύο ομάδων στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείσει στην απόλυτη ισορροπία (36-36).

Οι παίκτες του Καλαμπόκη μπήκαν με την ίδια συνταγή στην τρίτη περίοδο, αντλώντας ξανά δύναμη από την άμυνα, που στα πρώτα πέντε λεπτά επέτρεψε μόλις πέντε πόντους στους έτερους Βαλκάνιους και μας έδωσε τη δυνατότητα να πάρουμε αέρα οκτώ πόντων (49-41), προβάδισμα που κρατήσαμε στο τέλος του δεκαλέπτου χάρη στο απίθανο σουτ του Χατζηλάμπρου από τη μια μπασκέτα στην άλλη (56-48). Αυτό το καλάθι φαίνεται πως έβαλε... φτερά στα πόδια των διεθνών μας, που ανέβασαν το δείκτη σε διψήφια διαφορά, από την οποία επιστροφή δεν υπήρξε, με αποτέλεσμα να έρθει το «2 στα 2» (77-63).

Δεκάλεπτα: 19-22, 36-36, 56-48, 77-63