22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα – Καναδάς 79-86: «Γαλανόλευκα λιοντάρια» πάλεψαν και «λύγισαν» όμως άφησαν υποσχέσεις (pics+vids)

Η Εθνική Ελλάδας κοίταξε στα μάτια τον πανίσχυρο Καναδά και τον δυσκόλεψε πολύ, πέφτοντας όμως στο καναβάτσο με 86-79, στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού Τουρνουά στην πόλη Λιλ της Γαλλίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώριζε εκ των προτέρων ότι ήταν το αουτσάιντερ αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάλεψε γενναία και με όλες τις δυνάμεις της πριν τελικά ηττηθεί.

Η «επίσημη αγαπημένη» άφησε υποσχέσεις για τα επόμενα παιχνίδια της και μετά την πρώτη αγωνιστική είναι ισόβαθμη στην τρίτη θέση με την Ισπανία, ομάδα που θα συναντήσει την προσεχή Τρίτη (30/7, 12.00).

Πλέον οι Καναδοί -οι οποίοι πέρσι πήραν το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο- συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου με την Αυστραλία η οποία νωρίτερα νίκησε την Ισπανία. Οι δυο τους θα συναντηθούν επίσης την Τρίτη (30/7).

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, η Εθνική είδε τους Καναδούς να ξεκινούν «ζεστοί» στην επίθεση και μετά το αρχικό 6-0, προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ, όμως ένα τρίποντο του Γκίλιτζιους-Αλεξάντερ έστειλε τη διαφορά στους δώδεκα (19-7, 6'), αναγκάζοντας τον κόουτς Σπανούλη να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Με το σκορ 9-22 η «γαλανόλευκη» ξύπνησε και μ' ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 13-2 κατόρθωσε να πλησιάσει 22-24, πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-26).

Η δεύτερη περίοδος στο ξεκίνημά της έμοιαζε αρκετά με το φινάλε της εναρκτήριας, ωστόσο η άμυνα από μόνη της δεν αρκούσε στην «επίσημη αγαπημένη» η οποία δυσκολευόταν πολύ στο σκοράρισμα. Οι Καναδοί ξέφυγαν ξανά με δέκα πόντους (25-35, 27-37, 29-39), όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε καμία διάθεση να παραδοθεί χωρίς να παλέψει και πλησίασε στους πέντε (34-39, 17'). Τα λάθη στην επίθεση και το ταλέντο των αντιπάλων στην επίθεση τους έφερε μπροστά πάντως με δέκα πόντους (38-48) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα.

Όπως στην αρχή της αναμέτρησης έτσι και στο δεύτερο μισό, οι παίκτες του Ζόρντι Φερνάντεθ ξεκίνησαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι κι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (40-56), με την Εθνική να μην χάνει την ψυχραιμία της και σιγά-σιγά να «ροκανίζει» τη διαφορά, φτάνοντας στο -6 (58-64) και χάνοντας ευκαιρία για να βρεθεί ακόμα πιο κοντά. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Πιερ Μορουά» της Λιλ έγραφε 60-68 και υπήρχε ακόμα ελπίδα ότι μ' ένα καλό φινάλε θα γινόταν η μυθική ανατροπή.

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» στο τελευταίο δεκάλεπτο και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (68-72), σπαταλώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και να αγχώσει τους αντιπάλους της που έμοιαζαν να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους. Δύο σερί τρίποντα όμως από τους τυπικά φιλοξενούμενους διαμόρφωσαν το 68-78 στο 36' και ο κόουτς Σπανούλης διέκοψε τη ροή του αγώνα με τάιμ άουτ. Ακόμα και με τη διαφορά στους δώδεκα, η Εθνική δεν τα παράτησε και στο 39' με βολές του Ουόκαπ πλησίασε στους τέσσερις (76-80) με 75'' για το τέλος. Το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό έφερε την Ελλάδα σε απόσταση βολής (78-80), ωστόσο ο Γκίλτζιους - Αλεξάντερ απάντησε με δύσκολο δίποντο στα 42'' για το 78-82. Τίποτα δεν είχε τελειώσει και στα 32,4'' ο «Greek Freak» κέρδισε δύο βολές κι ευστόχησε στη μία για το 79-82. Το φάουλ του Γιάννη όμως στον Μάρεϊ στα 15,2'' αποδείχθηκε καθοριστικό, με τον σούπερ σταρ των Ντένβερ Νάγκετς να ευστοχεί σε δύο βολές για το 79-84 και πλέον τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τον Καναδά νικητή με 79-86.

ΟΙ ΔΥΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αναμφίβολα ο ηγέτης της Ελλάδας και πραγματοποίησε μία μεγάλη εμφάνιση με 34 πόντους και 11/17 σουτ, μαζί με 12/15 βολές και 5 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους. Για τους νικητές οι Μπάρετ και Γκίλτζιους - Αλεξάντερ ξεχώρισαν στο σκοράρισμα με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα και ο Ντίλον Μπρουκς πρόσθεσε άλλους 14.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, η Εθνική δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα όμως πάλεψε γενναία έστω κι αν στο τέλος «λύγισε». Οι άστοχες βολές κόστισαν στη «γαλανόλευκη», τελειώνοντας το ματς με 24/32, έναντι 28/32 των νικητών.