22.7 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελλάδα-Ιταλία 65-53: Κατέκτησαν την «πρωτιά» οι παίδες κάνοντας το «απόλυτο» (Vid+Pics)

Η Εθνική παίδων έκανε το 3/3 στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσεκτ που διοργανώνεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, επικρατώντας της Ιταλίας με 65-53, κάνοντας σαφές ποιά ομάδα ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του ομίλου. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής στα νοκ άουτ η Πολωνία.

Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, ελέγχοντας τον ρυθμό, με τους Ιταλούς όμως να μη δείχνουν διατεθειμένοι να παρατήσουν την αναμέτρηση «αμαχητί». Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ιταλία έβγαλε καλύτερες συνεργασίες και αποσυντόνισε την Ελληνική άμυνα και κατ'επέκταση επίθεση, με αποτέλεσμα η Εθνική να βρίσκεται πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 31-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έδειξε το «σκληρό» αμυντικό της πρόσωπο και με «όπλο» και την «γαλανόλευκη» κερκίδα ανέκτησε τα ηνία του αγώνα παιρνώντας μπροστά στο σκορ με 44-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος ήταν σχεδόν υποδειγματική απο πλευράς διαχείρισης, καθώς η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη παγίωσε την υπέρ της διαφορά με χαρακτηριστική άνεση και έφτασε τελικά στην επικράτηση με σκορ 65-53.

Η Εθνική μας κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου της με χαρακτηριστική άνεση και στην νοκ άουτ φάση θα τεθεί αντιμέτωπη με την Πολωνία που τερμάτισε τελευταία στον τρίτο όμιλο. Στο ΚΓ Νέας Αλικαρνασσού στα Δύο Αοράκια θα γίνει και η αναμέτρηση κόντρα στην Πολωνία την Τρίτη 13/8 στις 18:30.