19 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ελλάδα – Ισραήλ 65-69: Πρεμιέρα με το… αριστερό στην Ποντγκόριτσα (vid)

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ της Ποντγκόριτσα από το Ισραήλ με 69-65, ξεκινώντας με το... αριστερό τη διοργάνωση.

Το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Κυριακή (17/7, 17.30) την Ιταλία ψάχνοντας πλέον την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση και τη Δευτέρα (18/7, 17.30) θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στην πρώτη φάση αντιμετωπίζοντας την Πορτογαλία. Υπενθυμίζεται ότι με βάση το σύστημα διεξαγωγής του τουρνουά, από την πρώτη φάση περνούν στα νοκ-άουτ όλες οι ομάδες και στη συνέχεια διασταυρώνονται με τους υπόλοιπους ομίλους.

Η εξέλιξη του αγώνα φάνηκε από την αρχή ότι δεν θα ήταν καλή για τη «γαλανόλευκη», καθώς υπήρχε έλλειψη συγκέντρωσης και οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 25-12 στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των διεθνών βελτιώθηκε και η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφιο αριθμό στο ημίχρονο (35-42).

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με την Εθνική να μειώνει σε 55-49 στο 30' και πλέον όλα ήταν ανοικτά. Το ντέρμπι του τελευταίου κομματιού της αναμέτρησης όμως βρήκε τους Ισραηλινούς να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες και να επικρατούν με 69-65.