23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ελλάδα – Γερμανία 73-79: Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο και αντίο η 5η θέση

Δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει μια θέση στο Παγκόσμιο U17 η Εθνική Παίδων, η οποία δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον ρυθμό των Γερμανών στο δεύτερο ημίχρονο, και μετά την ήττα της με 79-73 θα αγωνιστεί για τις θέσεις 7-8 του Eurobasket U16 με αντίπαλο τον ηττημένο του Σερβία – Σλοβενία.

Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη έχοντας 9/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με ένα γκολ-φάουλ του Αλεξάκη με 45-32 στο 21’, αλλά από εκεί και πέρα φάνηκε να μην έχει λύσεις αλλά και μέγεθος.

Ένα ακόμη τρίποντο του Αλεξάκη την έφερε στο 50-42 στο 26’, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε ένα «βομβαρδισμό» τριπόντων και ένα επιμέρους σκορ 28-6, για να βρεθεί πίσω με 70-56 στο 33’.

Στο κλείσιμο του αγώνα προσπάθησε να επιστρέψει, φτάνοντας ως το 77-71, μην έχοντας ωστόσο χρόνο να πράξει κάτι παραπάνω.

Ο Αλεξάκης είχε 17 πόντους (3/9 τριπ.) και από 14 πόντους οι Λέφας (4/4 σουτ εντός παιδιάς, 6 ριμπ.) και Παπαστάυρου (4/8 τριπ.) Για τη Γερμανία ο τρομερός Ρεμάγκεν σκόραρε 27 πόντους (5/9 διπ., 4/8 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασιστ, 3 κλεψ.).