26.5 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Ελλάδα – Δανία 83-85: Ήττα στην παράταση

Στην παράταση κρίθηκε το τελευταίο παιχνίδι του 3ου Διεθνούς Τουρνουά «Βάσω Μπεσκάκη» που φιλοξενήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων. Η Δανία επικράτησε με 85-83 της Ελλάδας, μετά από ένα σκληρό παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε και από τα πολλά φάουλ.

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με τις Σταμολάμπρου, Παυλοπούλου, Σπανού, Λούκα και Χριστινάκη. Οι Δανέζες ξεκίνησαν δυναμικά και πολύ γρήγορα προηγήθηκαν με 8-0 (1΄17΄΄) με τα τρίποντα των Γεσπάσεν και Χεζελντέλ. Η Εθνική αντέδρασε και μείωσε σε 8-7 (2΄51΄΄) μετά από δίποντο της Χριστινάκη, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 10-10 (4΄13΄΄) με το τρίποντο της Σταμολάμπρου. Στα μέσα της περιόδου η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 12-10 μετά από εύστοχες βολές της Χριστινάκη.

Ο Πέτρος Πρέκας ξεκίνησε από νωρίς να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής στις νεότερες αθλήτριες, με την Εθνική να ελέγχει το παιχνίδι και να κλείνει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 26-22.Η Ελλάδα πήρε μια μικρή «ανάσα» όταν προηγήθηκε με 30-25 (11΄50΄΄) μετά από εύστοχη προσπάθεια της Χαιριστανίδου. Η Δανία συνέχισε να παραμένει κοντά στο σκορ, όμως η Μποσγανά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ πέτυχε καλάθι, κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στη βολή διαμορφώνοντας το 35-29 (16΄03΄΄). Με τις εύστοχες βολές από Χωλοπούλου και Χριστινάκη η Εθνική ανέβασε τη διαφορά στο 42-33 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ελλάδα προηγήθηκε με +11 και σκορ 46-35 (21΄26΄΄).

Οι Δανέζες δεν παραδόθηκαν και μείωσαν στο καλάθι 48-46 (27΄43΄΄) μετά από δίποντο της Φόρμαν. Η Εθνική ξαναβρήκε ρυθμό και μπόρεσε να κλείσει την περίοδο με 56-50.Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με τρίποντο της Σβένχολμ η Δανία ισοφάρισε σε 56-56 (31΄02΄΄) και αμέσως μετά επανέκτησε το προβάδισμα και πήρε διαφορά +5 με σκορ 61-56 (32΄19΄΄) μετά από το τρίποντο της Γεσπάσεν και ενώ είχε τρέξει ένα σερί 11-0. Η Σπανού με υπομονή και επιμονή κάτω από το καλάθι αρχικά μείωσε (62-63) και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 65-65 (35΄42΄΄). Η Παυλοπούλου ισοφάρισε σε 67-67 (36΄59΄΄), όπως και η Σπανού αργότερα σε 69-69 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.Η Εθνική ξεκίνησε στον έξτρα χρόνο με 4 συνεχόμενους πόντους της Χριστινάκη (73-69, 41΄16΄΄).

Η Δανία πέρασε και πάλι μπροστά με 77-76 (43΄18΄΄) μετά από τρίποντο της Σάντμπακ. Στα 53΄΄πριν το τέλος η Φόρμαν πέτυχε το καλάθι, κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στη βολή διαμορφώνοντας το 82-78 για τη Δανία. Η Χριστινάκη απάντησε με τον ίδιο τρόπο ενώ απέμεναν 7΄΄ έβαλε το καλάθι, κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στη βολή και μείωσε σε 82-81. Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα η Γεσπάσεν έχασε τη βολή αλλά η Οκοσούν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στερώντας από την Ελλάδα την επίθεση ενώ το σκορ ήταν 83-81. Τελικά η Δανία να επικράτησε με 85-83 μετά από καλάθι της Χριστινάκι στην εκπνοή του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 26-22, 42-33, 56-50, 69-69 (κ.α.), 83-85

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Λιότσιος, Ασημακάκη

Ελλάδα (Πρέκας): Σταμολάμπρου 6(2), Μποσγανά 13(2), Παυλοπούλου 4, Χωλοπούλου 6, Γρηγοροπούλου 6, Σπανού 16(1), Λούκα, Χριστινάκη 23, Χαιριστανίδου 6, Σαρηγιαννίδου 3.

Δανία (Σταρκ): Χεζελντέλ 6, Φόρμαν 16(1), Ρίμνταλ, Μπρινό, Σάιλουν 6, Βισό, Γεσπάσεν 27(5), Ίβερσεν, Σβένχολμ 3(1), Σάντμπακ 7(1), Γέσεν, Οκοσούν 12, Μόρτενσεν 8(2).