17.8 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Elite League (Playoffs-3η αγ.): Ηρακλάρα εξπρές για final4

Ο Ηρακλής "καλπάζει" προς τη μεγάλη ανατροπή και την παρουσία του στο Final 4 της Elite League, περνώντας σήμερα για δεύτερη φορά από τα Μέγαρα και με τη νίκη του 95-93 στην παράταση παίρνοντας το προβάδισμα με 3-2. Ο "γηραιός" που μπήκε στη σειρά από το 0-2, έχει πλέον τη μεγάλη ευκαιρία το Σάββατο στο Ιβανώφειο να τελειώσει τη σειρά και να πάει στους αγώνες που θα διεκδικήσει την άνοδο. Τάσεις... αυτοχειρίας έδειξε ο Ηρακλής στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά το διόρθωσε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε το προβάδισμα που έγινε σημαντικό στην τρίτη περίοδο με Μαστρογιαννόπουλο και Παπαρέγκα, αλλά είδε τη ΝΕΜ να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 78-78 στο 38'. Εκεί "μίλησε" ο Κάρι, με τρίποντο και μετά τη χαμένη επίθεση των γηπεδούχων με ασίστ στον Σαρικόπουλο, ενέργειες που διαμόρφωσαν το 78-83 και έδωσαν προβάδισμα στον Ηρακλή.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν ποτέ. Με τον Ηρακλή να χάνει 3/4 κρίσιμες βολές, το 80-84 στα 19'', έφερε αρχικά ένα άμεσο καλάθι του Γερομιχαλού, μετά το τάιμ άουτ, με την ωραία κομπίνα που σχεδιάστηκε και αμέσως μετά κλέψιμο του ΓΚάτζια στην επαναφορά και τον Κοκορέλη να κάνει το 84-84, με 9'' για τη λήξη!

Το ματς πήγε στην παράταση που ήταν μια λεπτή ισορροπία, ο Κάρι ήταν και πάλι καθοριστικός με ένα γκολ - φάουλ που έκανε το 91-95 και αυτή τη φορά ο Ηρακλής κράτησε τη νίκη. Στο 93-95 ο Παπαρέγκας έχασε δύο βολές, αλλά ο εκπληκτικός σήμερα Γερομιχαλός αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.