21.1 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Elite League (Playoffs-1η αγ.): Θρίαμβος Ηρακλή με Σπρίντζιο, “πρόβα” F4 για Μίλωνα

Το ένα και μοναδικό εύστοχο σουτ και μάλιστα τρίποντο, του Μιχάλη Σπρίντζιου στο ματς, έκρινε το θρίλερ της ΝΕΜεγαρίδας με τον Ηρακλή και έδωσε "χρυσή" νίκη στον "γηραιό". Το 72-70 για τους παίκτες του Διονύση Αγγέλου έφερε τη σειρά στο 2-1 για τα Μέγαρα και σίγουρα σε μια νέα αφετηρία, με τον επόμενο αγώνα το Σάββατο να είναι στο Ιβανώφειο. Ο 19χρονος Σπρίντζιος αποδείχθηκε τέρας ψυχραιμίας στα 2,9'' για τη λήξη και ολοκλήρωσε μια μεγάλη ανατροπή που έκανε ο Ηρακλής στο δεύτερο ημίχρονο κι ενώ η ΝΕΜ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο και είχε διψήφιες διαφορές.

Μαλέσεβιτς και Μαστρογιαννόπουλος που πρωταγωνίστησαν στην ανατροπή, ήταν έξω στα τελευταία λεπτά έχοντας συμπληρώσει φάουλ, αλλά είχαν... άξιους αντικαταστάτες.

Στη Νέα Σμύρνη, ο Μίλωνας επιβεβαίωσε την εξαιρετική του φόρμα και με το άνετο..... επί του Κόροιβου έκανε το 3-0 και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να φτάσει στο Final4.

Η ομάδα του Μάικ Κουρή ήταν "εκρηκτική" στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 32-15, είχε πλουραλισμό στην επίθεση και έδειξε ανώτερη από τον αντίπαλό της.

Μίλων-Κόροιβος Αμαλιάδας 88-75

Διαιτητές: Μαλαμάς – Χριστινάκης – Σκανδαλάκης (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 32-15, 48-34, 69-50, 88-75

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 13 (3), Σκορδίλης 16, Πετρίδης 5 (1), Ανέστης, Μελισσαράτος 4, Παγώνης, Μοτσενίγος 8, Μπαρτ 10 (2), Δομπρογιάννης 4, Ζούμπος 6 (2), Δημάκος 4, Κανονίδης 18 (1).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 2, Ναυπλιώτης 15 (3), Νοέας 5, Γεωργαλάς 2, Καρράς 4, Αλεξάντερ 38 (8), Καλαϊτζάκης, Πόζογλου 9 (1), Καραγεωργίου, Τσίπας.

Νεανική Εστία Μεγαρίδας-Ηρακλής 70-72

Διαιτητές: Τσαρούχα – Τσιμπούρης – Λουλουδιάδης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 24-16, 37-29, 65-52, 70-72

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15 (3), Μαλούκος, Γκάτζιας 11 (3), Ζαραϊδώνης 10 (1), Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 3 (1), Καλλινικίδης 2, Αρνόκουρος 4, Μαντίκος 6 (2), Γερομιχαλός 16.

Ηρακλής (Κακιούσης): Παπαρέγκας 3 (1), Σοκ 3 (1), Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 15 (1), Σπρίντζιος 3 (1), Κάρι 13 (1), Κώττας 8, Σαρικόπουλος 9, Μαστρογιαννόπουλος 16 (2).