22.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Elite League (Play out-1η αγ.): Ο Αθηναίου έβαλε την υπογραφή του σε νίκη μισή παραμονή του Πανερυθραϊκού

Μια νίκη από την παραμονή απέχει πλέον ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος αφού επέστρεψε από διψήφιες διαφορές στο 1ο ημίχρονο, κατάφερε να επικρατήσει πολύ δύσκολα του Αίαντα Ευόσμου με 69-64, χάρη σε ένα σπουδαίο τρίποντο του Αθηναίου στα 8’’ πριν το τέλος.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας το 1ο δεκάλεπτο στο 13-25 με τρίποντο του Μαλέλη, και ένα ισχνό δεύτερο δεκάλεπτο (9-7) προηγήθηκε με 22-32.

Ωστόσο, με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πανερυθραϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-4, προσπέρασε με 41-36 στο 28', με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ισορροπούν εκ νέου το παιχνίδι, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν στο +7 (57-50) στο 36'. Με δυο τρίποντα από τους Παπαδόπουλο και Ετιέν και ένα καλάθι του πρώτου ο Αίας έτρεξε ένα σερί 8-0, και προσπέρασαν με 57-58, με τον Αθηναίου με μια βολή στο 1'45'' πριν το τέλος να στέλνει το παιχνίδι στη παράταση (58-58), όπου με το μεγάλο τρίποντο του το καθάρισε.

Ο Αθηναίου τα έκανε όλα με 22 πόντους (8/9 βολές, 1/5 διπ., 4/10 τριπ.), 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, και τον ακολούθησε ο Μπρούερ με 15 πόντους (4/8 διπ., 2/2 τριπ., 6 ριμπ.). Ετιέν (4/7 διπ., 2/9 τριπ., 8 ριμπ., 2 ασίστ, 4 κλεψ., 1 κοψ.) και Ναούμης (2/6 διπ., 3/6 τριπ., 6 ριμπ.) είχαν από 14 πόντους για τους «ερυθρόλευκους».