22.5 C
Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024

Elite League (5η Αγ.): “Τρένο” η Δόξα “σεφτέ” για Ηρακλή, σούπερ Μπλάκμον για Μύκονο, “καλπάζει” η Ερυθραία, θρίαμβος Πρωτέα, “βόμβες” Τρικάλων και ΧΑΝΘ (pics+vids)

Η Δόξα Λευκάδας παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα της Elite League μετά την 5η αγωνιστική, αν και με ένα ματς λιγότερο, μετά τη νέα νίκη... θρίλερ της και πάλι στην παράταση, με 87-86 επί της Ελευθερούπολης. Απίστευτο double double από τον Σαχπατζίδη με 16 πόντους και 20 ριμπάουντ!

Το εκπληκτικό παιχνίδι, έδειχνε να γέρνει υπέρ της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου στην τελευταία περίοδο, όμως οι Μακεδόνες με μια τρομερή αντεπίθεση πλησίασαν και εν τέλει ισοφάρισαν 2,8'' πριν τη λήξη σε 79-79 με τρεις εύστοχες βολές του Καμάρα μετά από ένα οριακό σφύριγμα των διαιτητών.

Εστω κι έτσι πάντως, οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και στο έξτρα πεντάλεπτο και κράτησαν τη νίκη, φεύγοντας με ψυχολογία για τη Θεσσαλονίκη και τον εξ αναβολής αγώνα της πρεμιέρας με τον Ηρακλή, την ερχόμενη Τετάρτη.

Ο Πρωτέας Βούλας το... φλέρταρε καιρό και σήμερα πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη. Το 67-66 επί της ισχυρής ΝΕΜεγαρίδας έβαλε αφ' ενός φρένο στο σερί τριών νικών της ομάδας του Γιώργου Μάνταλου, αφ' ετέρου στη γκίνια αυτής του Μάη Κωνσταντινίδη που είχε χάσει τα... άχαστα σε Λευκάδα και Ελευθερούπολη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι του δεύτερου με Κόη και Γκρέκα να σημαίνουν την αντεπίθεση. Με διαμορφωμένο το τελικό σκορ, ο Γκάτζιας πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε και δεν "έκλεψε" τη νίκη από τους γηπεδούχους. Στο 2-3 ανέβηκε ο Πρωτέας, στο 3-2 υποχώρησε η ΝΕΜ.

Στα Γιάννενα, η Μύκονος επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών μετά την πρώτη ήττα που είχε υποστεί από τη Δόξα Λευκάδας και πανηγύρισε το σημαντικό.... επί του Βίκου που έδειξε να ορθοποδεί με το "καλημέρα" του Μάικ Κουρή στον πάγκο του.

Οι νησιώτες είχαν σε τρομερή ημέρα τον Τζαμάρι Μπλάκμον που έκανε... τα πάντα, σκόραρε 32 πόντους και μαζί με τους Μελισσαράτο και Κανονίδη που έκαναν αμφότεροι double double, συνέθεσαν μια τριπλέτα - φωτιά. Στο 4-1 η Μύκονος, στο 1-4 ο Βίκος που είχε τον εξαιρετικό Γράβα να καθοδηγεί, αλλά χωρίς πολλές ακόμα λύσεις.

Ο Ηρακλής άργησε, αλλά πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με το εντός έδρας 86-81 επί του Παπάγου. Ο "γηραιός", που έχει και μεσοβδόμαδη υποχρέωση με το εξ αναβολής εντός έδρας ματς με τη Δόξα Λευκάδας, με τον Νίκο Καμπούρη και πάλι στον πάγκο του και μετά από μια περιπετειώδη εβδομάδα με αποχωρήσεις και ερωτηματικά, βρήκε τον τρόπο να πανηγυρίσει, με το δίδυμο Μαστρογιαννόπουλου και Κέσαρ να τον καθοδηγεί.

Ο "γηραιός" έφτασε μέχρι και στο +22, είδε τους μαχητές "στρατηγούς" να μειώνουν στο τρίποντο στην τελευταία περίοδο αλλά δεν... αυτοκτόνησε.

Ο Πανερυθραϊκός συνέχισε τον καλπασμό του και υποχρεώνοντας τον Ερμή Σχηματαρίου στη δεύτερη σερί ήττα του, με το 70-64 να έρχεται πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το σκορ, έμεινε στο γκρουπ των πρωτοπόρων με ρεκόρ 4-1. Ο Ερμής υποχώρησε με 3-2, έχοντας δει τον Γκρίφιν να προσθέτει άλλο ένα "μεστό" παιχνίδι στο ενεργητικό του και να καθοφηγεί την ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή.

Μεγάλο "διπλό" πανηγύρισαν τα Τρίκαλα στην Αμαλιάδα, αντέχοντας στην μεγάλη αντεπίθεση του Κόροιβου στο τέλος και φτάνοντας στο τελικό 73-74 που έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του Θανάση Γιαπλέ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βαβάτσικος, καθοριστικό τρίποντο του Χορνμπάκλ στα 20'' για το 70-74.

Οι πιτσιρικάδες της ΧΑΝΘ είχαν κερδίσει το χειροκρότημα στα τέσσερα πρώτα ματς, σήμερα κέρδισαν... και το ματς. Εκτός έδρας, μάλιστα, επί ομάδας με τους ίδιους στόχους, τη Νήαρ Ηστ με το παλικαρίσιο 86-80 στην Καισαριανή.

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές από τον ομογενή Τζον Ιτούνας με 21 πόντους και από 5 ριμπάουντ και ασίστ, απίστευτο double double του Καναδού Ρος για τη Νήαρ, με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ(!) που όμως δεν ήταν αρκετό. Στο 1-4 πλέον και οι δύο αντίπαλοι.