17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Elite League (23η Αγ.): «Πολύ σκληρός για να πεθάνει» ο Μίλωνας, «λύγισε» στη δεύτερη παράταση την Ελευθερούπολη

Σε ένα «ομηρικό» παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Elite League, ο Μίλωνας παραλίγο να χάσει δικό του παιχνίδι, όμως επικράτησε «δια πυρός και σιδήρου» στη 2η παράταση επί της ανταγωνιστικής  Ελευθερούπολης στη Νέα Σμύρνη με σκορ 99-84 και «σκαρφάλωσε» στο 14-9. Μία «ανάσα» μακριά από την κορυφή παραμένει η Ελευθερούπολη η οποία «υποχώρησε» στο 15-8.

Στο κλειστό ''Κροίσος Πέρσης'' της Νέας Σμύρνης, ο γηπεδούχος Μίλωνας και η εξαιρετική φέτος στα εκτός έδρας παιχνίδια Ελευθερούπολη, αναμετρήθηκαν με φόντο μία νίκη που θα τους ανεβάσει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, με το τέλος της κανονικής περιόδου να πλησιάζει.

Η Ελευθερούπολη, στο πρώτο φετινό της πέρασμα από τη Νέα Σμύρνη, στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος, είχε αποδράσει με τεράστιο διπλό επικρατώντας του Πανιωνίου με σκορ 79-76. Κάτι παρόμοιο ήθελε να καταφέρει η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου κόντρα και στον Μίλωνα και ξεκίνησε τον αγώνα με καλό ρυθμό επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να βρουν απαντήσεις και με τον Μακίσικ να κάνει εξαιρετικό πρώτο μέρος οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα δέκα πόντων(48-38). Οι φιλοξενούμενοι παρά την εντυπωσιακή τους συγκομιδή έξω από τα 6,75, υστερούσαν σε δημιουργία και ριμπάουντ έναντι των γηπεδούχων και αυτό επέτρεψε στον Μίλωνα να παραμένει σε θέση οδηγού μέχρι την τελική ευθεία του αγώνα.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με προβάδισμα 8 πόντων για τον Μίλωνα(68-60) και οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη θέλησαν παράλληλα να υπερκαλύψουν τη διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει η Ελευθερούπολη στον αγώνα του πρώτου γύρου(82-74).

Στα τελευταία λεπτά «μίλησαν» οι άμυνες, με τις δύο ομάδες να δοκιμάζονται πλέον περισσότερο πνευματικά παρά αγωνιστικά. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -13 και μετά από τραγικό λάθος του Μπαρτ που πάτησε την τελική γραμμή χωρίς πίεση, ακολούθησε τεράστιο τρίποντο του Άλεν μισό λεπτό πριν τη λήξη το οποίο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (75-75). Στην αμέσως επόμενη κατοχή οι παίκτες του Μίλωνα έκαναν επιθετικό φάουλ και έδωσαν την ευκαιρία στην Ελευθερούπολη να πάρει το παιχνίδι. Ο Άλεν «ανέλαβε» την τελευταία επίθεση και αφού απομονώθηκε, εκτέλεσε για ''3'' όμως ήταν άστοχος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση.

Η παράταση απέκτησε τον χαρακτήρα «Ρώσικης Ρουλέτας». «Μία σου και μία μου» οι κατοχές για τους δύο αντιπάλους και κατόπιν άστοχων τριπόντων από τους Άλεν και Μπάρτ στην εκπνοή, η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε 2η παράταση με το σκορ στο 81-81.

Η «χαριστική βολή» έμελλε να είναι μία «τρίποντη βόμβα» του Ανδρέα Κανονίδη 4 λεπτά πριν τη λήξη, η οποία έστειλε τη διαφορά στους 7(88-81). Τη νίκη του Μίλωνα υπέγραψε με δικό του τρίποντο ο Στιβ Μπαρτ που έστειλε τον Μίλωνα στο +10 από την Ελευθερούπολη(91-81), 2 λεπτά πριν το τέλος. Το κερασάκι στη τούρτα ήταν το νέο τρίποντο του Κανονίδη 1 λεπτό πριν την εκπνοή που έστειλε εκ νέου το παιχνίδι στο +10 και παράλληλα το ροζ φύλο αγώνα στις «αποσκευές» του Μίλωνα με τελικό σκορ να διαμορφώνεται  99-84.

Οι γηπεδούχοι  βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-9. Την ευκαιρία να «πιάσει» στην πρώτη θέση τον Πανιώνιο έχασε η Ελευθερούπολη, η οποία όμως με το 15-8, παραμένει στη 2η θέση της Elite League.