19.2 C

Elite League (22η Αγ.): Ελευθερούπολη κορυφής με “λυτρωτή” Αλεν

Η Ελευθερούπολη αντέδρασε αμέσα μετά τη μεγάλη σε έκταση ήττα στην Ερυθραία και με το σημερινό εντός έδρας 71-69 επί του Ερμή Σχηματαρίου, βρέθηκε στην κορυφή. Ο Πανιώνιος, βέβαια, έχει ένα ματς λιγότερο και αν νικήσει την ερχόμενη Τετάρτη (21/2) τον Παπάγου εντός θα είναι και πάλι αυτός πρώτος, αλλά έστω κι έτσι, η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου με το 15-7 θα είναι μόνη δεύτερη. Ο Ερμής έχει πλέον ρεκόρ 13-9 και είναι στο γκρουπ πέντε ισόβαθμων ομάδων που βλέπουν από τετράδα μέχρι... άγχος για τα πλέι οφ.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ερμή να αρχίζει καλύτερα και την Ελευθερούπολη να ισορροπεί στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το τέταρτο έμοιαζε να οδηγεί σε μια άνετη νίκη των γηπεδούχων, αλλά... άνετα και χElite League δύσκολα συμβαδίζουν.

Στο 36' η Ελευθερούπολη ήταν στο +9, 65-56 και από εκείνο το σημείο το Σχηματάρι αντεπιτέθηκε, ισοφάρισε στο 39'52'' σε 69-69 με δύο βολές του Μπράιαντ, μετά από 1/2 του Μαστόρου, αλλά ο Αλεν πήρε την τελευταία επίθεση, ευστόχησε και έγραψε την ιστορία του αγώνα.

Ελευθερούπολη-Ερμής Σχηματαρίου 71-69

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κοϊμτζόγλου-Κοντογιάννης (Ελευθεριάδης Παντ.)

Δεκάλεπτα: 18-23, 37-32, 51-46, 71-69

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 14 (3), Γκάθραϊτ 11 (1), Στυλίδης 1, Καμπουρίδης 6, Ιατρίδης 6, Λογοθέτης, Μαστόρος 10 (1), Κουρτίδης 20 (2), Καλογερίας 3.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 28, Γράβας 2, Ιωάννου, Κωστόπουλος 4, Μπολάτογλου 3 (1), Αγγελή 3, Μαργέλης, Ζορμπάς 1, Ουγκοτσούκου 18, Γερομιχαλός 5 (1), Μητσιμπόνας 5 (1).