18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ελευθερία Μοσχάτου: Πανηγυρική πρόκριση επί της Κλουζ! (pic+vid)

Η Ελευθερία Μοσχάτου κατάφερε να μπει στους ομίλους του EuroCup Γυναικών, στην τρίτη της συνεχόμενη παρουσία στα προκριματικά της διοργάνωσης, αφού νίκησε της Κλουζ με 65-60.

Η Ελευθερία Μοσχάτου υποδέχτηκε την ρουμάνικη Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ για τον δεύτερο αγώνα των προκριματικών του EuroCup Γυναικών. Στην πρώτη αναμέτρηση, η ελληνική ομάδα είχε καταφέρει να επικρατήσει εκτός έδρας με σκορ 62-47. Σήμερα, Τετάρτη 27/9 η Ελευθερία επικράτησε ξανά με σκορ 65-60 και μπήκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελευθερία Μοσχάτου κατάφερε και στα δύο δεκάλεπτα να έχει την πρωτιά στο σκορ πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια προηγούμενη με διαφορά οκτώ πόντων (37-29). Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα από το Μοσχάτο συνέχισε την καλή της εμφάνιση και παρά το άσχημο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να φτάσει σε αυτή την νίκη

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη αναδείχθηκε η Καταρίνα Ζεκ η οποία κατάφερε σε 18:13 λεπτά συμμετοχής να σημειώσει 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 58-49, 65-60

Στον όμιλό της η Ελευθερία Μοσχάτου θα αντιμετωπίσει τις Ζαμπίνι Μπρνο, Φλαμς Καρόλο Μπάσκετ και Καντί Λα Σου.